„Matematyka stosowana”. Laureaci konkursu odebrali indeksy

15-04-2018

Indeksy za ponadprzeciętną wiedzę i umiejętności matematyczne odebrało 26 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To laureaci trzeciej edycji konkursu „Matematyka stosowana”, który organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Gala rozdania pucharów, dyplomów i nagród w konkursie odbyła się 13 kwietnia na Politechnice Białostockiej. Uroczystość poprzedziły jednak wykłady pracowników Wydziału Informatyki PB, którzy przybliżyli słuchaczom nietypowe i zaskakujące oblicza królowej nauk: dr Anna Poskrobko mówiła o „Matematyce kodów kreskowych”; wykład dr. hab. inż. Sławomira Zielińskiego był zatytułowany „Całki, różniczki, szereg Fouriera i fraktale – Czy da się tego posłuchać?”.

Nagrodą główną w konkursie „Matematyka stosowana” jest indeks na dowolny kierunek prowadzony na Politechnice Białostockiej. To z powodu tej cennej nagrody liczba uczestników konkursu stale rośnie. Rośnie też poziom trudności zadań przygotowywanych przez pracowników naszej Uczelni. Do rywalizacji w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 80 dwuosobowych zespołów uczniowskich, czyli aż 160 osób. Do rozgrywki finałowej, która trwała dwa dni i odbywała się na kampusie Politechniki Białostockiej, przeszło 36 drużyn – 72 uczestników! Zawodnicy wykonywali zróżnicowane zadania, pomiary i obliczenia matematyczne, zgodne z charakterem kierunków prowadzonych na poszczególnych wydziałach PB.

W trzeciej edycji konkursu „Matematyka stosowana” pucharami nagrodzono cztery najlepsze drużyny, przyznano też 18 wyróżnień. Symboliczne indeksy, nagrody i certyfikaty wręczył Prorektor ds. Nauki PB prof. Andrzej Sikorski. Najlepszy wynik osiągnął duet Piotr Guzowski i Grzegorz Juliusz Kobus z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Antoni Żukowski i Jakub Zaprzałka. Na miejscu trzecim, ex aequo uplasowały się dwuosobowe drużyny z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego: Jan Karaszewski i Szymon Gosk oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce: Bartłomiej Suchecki i Konrad Kulesza. Wyróżnienia odebrali:

• Kinga Anna Lipiszko i Krzysztof Lider (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
  • Sebastian Paszkowski i Szczepan Milewski (Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku)
  • Paulina Tomkiel i Zuzanna Dorota Krawczyk (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
  • Patryk Olszewski i Sebastian Czyżewski (I Liceum Ogólnokształcące w Ełku)
  • Jakub Kojło i Mateusz Siemieniuk (Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w Białymstoku)
  • Radosław Cieślik i Arkadiusz Dawid (II Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce)
  • Rafał Kulik i Maciej Pogorzelski  (I Liceum Ogólnokształcące w Ełku)
  • Maciej Szerenos i Krzysztof Tałałaj (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
  • Gabriela Druć i Gabriela Grynczel (IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku).

Łącznie status laureata konkursu „Matematyka stosowana” wywalczyło 26 uczniów, którzy uzyskali prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku prowadzonym na Politechnice Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego spełnią wymagania stawiane kandydatom.

Ponadto laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. kalkulatory, powerbanki, słuchawki oraz książki.

Protokół III edycji Konkursu „Matematyka stosowana”