Centrum Popularyzacji Matematyki Signum zaprasza na wykład pt. „O kwadraturach”

11-01-2019
grafika: kwadrat wpisany w okrąg wpisany w kwadrat

Zapewne większość osób słyszała o kwadraturze koła. Tym razem wykład będzie dotyczył konstrukcyjnego wyznaczania kwadratu, którego pole jest takie, jak pole danej figury płaskiej.
Jak skonstruować taki kwadrat, gdy owa figura jest:

• trójkątem;
  • prostokątem;
  • wielokątem;
  • czy wreszcie wycinkiem paraboli ( tu będzie okazja, żeby powiedzieć trochę o Archimedesie, bo właśnie on podał, jak należy to robić ).
    W wykładzie będzie również wzmianka o kwadraturze koła i przybliżeniach liczby pi uzyskanych przez Archimedesa i nie tylko.

Wykład pt. „O kwadraturach” wygłosi prof. Czesław Bagiński.
Wykład odbędzie się we środę 16 stycznia 2019 r. o godz. 12.15 w sali 32C na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej przy ulicy Wiejskiej 45a (budynek Rektoratu) i potrwa ok. 60 min.

Wykłady są popularnonaukowe, ale przydatne jest ogólne obycie z matematyką, więc są kierowane do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz starszych, a także wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Ze względu na pojemność sali liczba miejsc jest mocno ograniczona.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia mailowe na nasz adres ( signum [at] pb.edu.pl ). W temacie maila należy wpisać „Historia matematyki”, a w treści imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę zgłaszanych osób (bardzo ważne) oraz dane kontaktowe.