Zapraszamy na wykłady w ramach Dni Otwartych PB, 21-22.03.2019 r.

12-03-2019

• Programowanie robotów mobilnych, warsztaty, Koło Naukowe WI, Mobilne systemy inteligentne
  • Photon i programowanie staje się prostsze, warsztaty, dr inż. Tomasz Grześ
  • O liczbach zespolonych, wielokątach foremnych i Wielkim Twierdzeniu Fermata, wykład, prof. Czesław Bagiński
  • Maksymalny przepływ w sieciach bardzo prosto wyjaśniony, wykład, dr inż. Anna Borowska
  • Robo Sumo-Spróbuj sam!, wystawa, Koło Naukowe WI, Mobilne systemy inteligentne
  • Różne języki programowania robotów, wykład z aktywnym udziałem publiczności, Koło Naukowe WI, Mobilne systemy inteligentne

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM zaprasza na czwarty wykład z historii matematyki.

Prawdopodobnie każdy słyszał o wielokątach. Niektórzy może nawet o liczbach zespolonych czy wielkim twierdzeniu Fermata.

Ale co je łączy?

W wykładzie bardzo skrótowo usłyszymy o liczbach zespolonych (definicja liczb i operacji na nich), a następnie o ich wykorzystaniu w rozwiązaniu problemów, do zrozumienia których wystarczy wiedza ze szkoły podstawowej. Zostanie to zilustrowane na dwóch przykładach. Jak skonstruować z pomocą cyrkla i linijki wielokąt foremny i jakie wielokąty można skonstruować, a następnie zasygnalizowany zostanie sposób wykazania, że równanie x^3+y^3=z^3 nie ma rozwiązań w liczbach całkowitych.

Wykład pt. „O liczbach zespolonych, wielokątach foremnych i Wielkim Twierdzeniu Fermata” wygłosi prof. Czesław Bagiński.

Wykład odbędzie się we środę 21 marca 2019 r. o godz. 10.00 znowu na Politechnice Białostockiej w sali 12B na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej przy ulicy Wiejskiej 45a (budynek Rektoratu) i potrwa ok. 45 min.
Tym razem wykład odbędzie się w ramach Dni Otwartych Politechniki Białostockiej.
Wykłady są popularnonaukowe, ale przydatne jest ogólne obycie z matematyką, więc są kierowane do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz starszych, a także wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Na ten wykład wcześniejsza rejestracja nie jest potrzebna. Wstęp wolny.