Międzynarodowe zawody matematyczne Náboj

25-03-2019

Młodzi matematycy z Gdyni i Warszawy wygrali białostocką edycję Náboju – międzynarodowych zawodów matematycznych. Emocjonująca rywalizacja odbyła się w piątek, 22 marca, na Politechnice Białostockiej.

Náboj to jedna z najciekawszych konkurencji matematycznych dla uczniów: niesztampowe zadania, presja czasu oraz rywalizacja na żywo z innymi zespołami w Polsce i w innych krajach. W tym roku do rywalizacji przystąpiło około 5 tysięcy uczniów z Polski, Austrii, Szwajcarii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Rumunii, Rosji i Słowacji. W Polsce w tym samym czasie zawody rozegrano w Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Organizacji zawodów na Politechnice Białostockiej już po raz drugi podjął się Wydział Informatyki we współpracy z białostockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Stowarzyszeniem na rzecz Edukacji Matematycznej, koordynującym przedsięwzięcie w Polsce. Do konkursu przystąpiło po 15 drużyn w kategoriach Senior i Junior – łącznie 150 licealistów i gimnazjalistów ze szkół z Białegostoku, Łosic, Suwałk, Warszawy, Lublina, Łomży, Ostrołęki, Gdańska, Gdyni i Giżycka.

W kolejnych latach chcielibyśmy gościć na zawodach na Politechnice Białostockiej jeszcze więcej drużyn! Młodych matematyków, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności przybywa, a nasza białostocka edycja cieszy się rosnącym zainteresowaniem – mówiła Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB.

Náboj odbywał się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Zurychu, Budapeszcie, Veszprém, Cambridge, Edynburgu, Konstancy i Nowosybirsku. W każdym z tych miast tworzony był lokalny ranking drużyn. Uczniowie na bieżąco mogli porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.

Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: Junior oraz Senior. W kategorii Junior nie mogli wystąpić uczniowie ostatnich dwóch klas szkoły średniej. W kategorii Senior wiek był dowolny. Zawodnicy rozwiązywali zadania w 5-osobowych drużynach reprezentujących poszczególne szkoły. Rywalizacja polegała na podaniu jak największej liczby poprawnych odpowiedzi w ciągu 120 minut. W Białymstoku najlepsza drużyna juniorów rozwiązała 45 zadań (z puli 56), a seniorów – 37.

Rezultaty rywalizacji w kategorii Senior:

1. miejsce – XIV Liceum Ogólnokształcące, Warszawa drużyna w składzie: Jan Dąbrowski, Michał Szwej, Antoni Wiśniewski, Bartłomiej Cieślar, Witold Drzewakowski. Ten zespół wywalczył także 4. miejsce w Polsce i 8. na szczeblu międzynarodowym.

Warto dodać, że uczniowie brali już udział w olimpiadach matematycznych i poprzednich edycjach Náboju. Myślą też o podjęciu studiów na kierunkach z matematyką związanych: informatyce, matematyce i fizyce.

2. miejsce – I Liceum Ogólnokształcące, Lublin, drużyna w składzie Arkadiusz Koch, Mikołaj Spytek, Rafał Szulc, Radosław Jurecki, Grzegorz Szumigaj.

3. miejsce – III Liceum Ogólnokształcące, Gdynia, drużyna w składzie Gabriel Kiciński, Maciej Raczuk, Michał Umiński, Arkadiusz Czarkowski, Kacper Harasimowicz.

Rezultaty rywalizacji w kategorii Junior:

1. miejsce – III Liceum Ogólnokształcące, Gdynia, drużyna w składzie: Justyna Palikowska, Michał Wiliński, Franciszek Sulima, Mateusz Scharmach, Kajetan Lewandowski.

To oni zdobyli 1. miejsce w Polsce i 2. miejsce na szczeblu międzynarodowym. Są dopiero w pierwszej klasie! Bardzo się cieszymy, że udało się nam powtórzyć sukces naszych kolegów z zeszłego roku – wtedy nasze liceum z Gdyni też było pierwsze w kraju. W Białymstoku jesteśmy po raz pierwszy i to naprawdę fajna okazja, żeby oprócz udziału w zawodach zwiedzić to miasto – mówili zwycięzcy po zawodach na Politechnice Białostockiej.

2. miejsce – XIV Liceum Ogólnokształcące, Warszawa, drużyna w składzie: Michał Orżanowski, Kornel Sikora, Daniel Soboński, Adam Dankowiakowski, Konrad Czarnecki.

Do nich należy 4. miejsce w rywalizacji na szczeblu międzynarodowym.

3. miejsce – XII Liceum Ogólnokształcące, Olsztyn, drużyna w składzie: Anna Bachry, Jakub Rychlik, Jakub Izdebski, Maciej Curulak, Mateusz Krajewski.

Gratulujemy !

Organizację wydarzenia wsparł prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.