Inauguracja wojewódzkiego programu profilaktycznego pn. „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”

07-10-2019
Napis: Cyber Security, w otoczeniu zer i jedynek

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku we współpracy z Uniwersytetem
w Białymstoku, Politechniką Białostocką, Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży
i Dorosłych w Białymstoku „ETAP” zaprasza na Konferencję inaugurującą rozpoczęcie wojewódzkiego programu profilaktycznego pn. „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” w dniu
7 października 2019 roku o godz. 12.00.

Organizatorzy Konferencji pragną zwrócić uwagę, na zauważalne na terenie województwa podlaskiego akty agresji i przemocy stosowane z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży.
Młodzi ludzie bardzo często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc,
nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych, poczucie anonimowości sprawia, że intensywność doznawanej krzywdy przez ofiary cyberprzemocy, przekracza ich możliwości psychiczne nawet jeśli sytuacja z pozoru wydaje się błaha.
Cyberprzemoc to powtarzające się umyślne działanie sprawcy, takie jak: prześladowanie, zastraszanie, nękanie i wyśmiewanie z wykorzystaniem Internetu
i narzędzi elektronicznych m.in. sms-ów, e-maili, czatów, witryn i forów dyskusyjnych, naruszające prawa lub dobra osobiste osób, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne. Formy cyberprzemocy to: rozpowszechnianie kompromitujących materiałów,
np. zdjęć i filmów, włamywanie się na konta pocztowe, komunikatory w celu rozsyłania prywatnych lub fałszywych informacji, tworzenie ośmieszających lub dyskredytujących stron www, fałszywych blogów i profili na portalach społecznościowych.
Głównym celem programu jest ograniczenie zjawiska cyberprzemocy i mowy nienawiści wśród dzieci i młodzieży województwa podlaskiego. Kierunki działań będą zmierzały do wdrożenia nowatorskich rozwiązań technicznych oraz zwiększenia świadomości w zakresie występujących zagrożeń i odpowiedzialności prawnej.

Komitet honorowy Konferencji:

• nadinsp. Daniel Kołnierowicz – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku,
  • prof. dr hab. inż. Lech Dzienis – Rektor Politechniki Białostockiej,
  • prof. dr hab. Robert W. Ciborowski – Rektor Uniwersytetu Białostockiego,
  • Elżbieta Powichrowska – Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”.

Komitet organizacyjny Konferencji:

• mł. insp. Jacek Kumpiałowski – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji
    w Białymstoku,
  • mł. insp. Jacek Tarnowski – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku,
  • podinsp. Maciej Zakrzewski – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku,
  • dr hab. inż. Marek Krętowski – Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej,
  • dr hab. Dorota Mozyrska – Prodziekan do spraw Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej,
  • dr hab. Małgorzata Bieńkowska – Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu
    w Białymstoku,
  • dr hab. Daniel Boćkowski – Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku,
  • dr inż. Andrzej Chmielewski – Prodziekan do spraw Studenckich i Dydaktyki Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej,
    podkom. Mirosław Klimuk – specjalista Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku.

Uczestnicy: młodzież, rodzice/opiekunowie prawni, kadra pedagogiczna, policjanci województwa podlaskiego

Miejsce Konferencji: Aula 23 C Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej przy
ul. Wiejskiej 45A w Białymstoku

Harmonogram Konferencji