Rozwój umiejętności cyfrowych – wyróżnienia dla pracowników PB

18-12-2019

Dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB oraz dr Paweł Tadejko znaleźli się na Liście 100 osób, które w wyróżniający się sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2019 roku. Zestawienie zostało ogłoszone w trakcie konferencji Umiejętności Cyfrowe 2019.PL, która odbyła się 5 grudnia w siedzibie NASK w Warszawie.

Natomiast wczoraj, 16 grudnia, specjalne dyplomy uznania laureatom Listy 100 z naszego regionu wręczył wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło. Uroczystość odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Ludzie powinni nauczyć się korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest bycie w sieci, nie tylko w zakresie portali społecznościowych, ale także bieżących spraw, kwestii zdrowotnych – zaznaczył wicemarszałek. Podkreślił też, że obecny Zarząd Województwa kładzie duży nacisk na rozwój kompetencji cyfrowych: Rozumiemy jak wielka jest to potrzeba. Mam nadzieję, że samorządy będą z nami współdziałać w tym zakresie. To poważne wyzwanie, to wyzwanie wymaga ludzi, takich jak Ci, którzy znaleźli się na Liście 100.

To już trzeci rok, kiedy środowisko osób związanych z kompetencjami cyfrowymi, światem cyfryzacji, wybiera spośród swego grona sto osób, które w sposób wybitny przyczyniły się w danym roku do wspierania, promowania umiejętności cyfrowych – powiedziała, otwierając poniedziałkowe spotkanie, Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i jednocześnie członek Rady Programowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, które jest inicjatorem powstania Listy 100.

W gronie laureatów Listy 100 znalazło się dziewięciu Podlasian. Wśród nich – Dorota Mozyrska i Paweł Tadejko z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Dorota Mozyrska jest autorką projektu „Programowanie od podstaw – rozwój kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli i uczniów klas 1-3 szkół powiatów białostockiego i sokólskiego”. Projekt wart około 1 miliona złotych, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Cyfryzacji, realizował Wydział Informatyki PB. Głównym celem projektu było wprowadzenie nauki programowania (w formie zajęć pozalekcyjnych, a w dalszej perspektywie w ramach kształcenia zintegrowanego) do klas 1-3 szkół podstawowych w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich powiatu białostockiego i sokólskiego. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej mogli zdobyć umiejętności niezbędne do nauczania programowania. Przeszkolono 140 nauczycieli i 10 pracowników bibliotek. Wszyscy otrzymali narzędzia niezbędne do prowadzenia zajęć, dzięki którym dzieci mogą już na początku swojej edukacji rozwijać umiejętności związane z obsługą komputera, tabletu, robota edukacyjnego. Projekt przewidywał też stworzenie forum wymiany wiedzy i doświadczeń, by nauczyciele mogli stale rozwijać zdobyte umiejętności.

Paweł Tadejko od lat prowadzi na Wydziale Informatyki PB prężnie rozwijające się studia podyplomowe i kształci w zawodach przyszłości. Jest twórcą, kierownikiem i koordynatorem merytorycznym 6 kierunków studiów związanych z nowymi technologiami, edukacją cyfrową i kompetencjami przyszłości. W tworzenie programu studiów i prowadzenie zajęć zaangażował partnerów i praktyków z branży IT z regionu i całej Polski. Swoje obowiązki pracownika dydaktyczno-naukowego na Wydziale Informatyki PB łączy z funkcją Head of Research and Development jednego z najlepiej zapowiadających się startupów w Polsce – Elastic Cloud Solutions. Jest regionalnym ambasadorem Startup Poland i Aula Polska oraz członkiem Rady Programowej Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Politechnice Białostockiej. Aktywnie współpracuje od kilku lat z Klastrem Technologicznym InfoTECH. Jako ekspert brał udział w tworzeniu Strategii Rozwoju Miasta Białystok 2020+. Kibicuje rozwiązaniom SmartCity i e-administracji, zwłaszcza, że jego konikiem jest dobrze zaprojektowany UX. Wspiera także powstające start-upy i innowacyjne projekty. Na Liście 100, przygotowanej przez Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, znalazł się już po raz drugi, wyróżniono go także w 2017 roku.

Foto dzięki uprzejmości Wrót Podlasia

Informacja o spotkaniu z laureatami Listy 100 w Urzędzie Marszałkowskim na wrotapodlasia.pl