Święto Politechniki Białostockiej 2020

01-12-2020
W związku z epidemią koronawirusa nasza uczelnia działa w trybie ograniczonym, nie rezygnujemy jednak z najważniejszych dla społeczności Politechniki Białostockiej wydarzeń. Tegoroczne Święto Politechniki Białostockiej odbędzie się 1 grudnia w nieco zmienionej formule.

Na stronie uczelni zostanie opublikowane okolicznościowe wystąpienie JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB. Pojawi się także filmowy spacer po Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Przewodnikiem po powstających właśnie wnętrzach Centrum będzie jego dyrektor dr inż. arch. Maciej Kłopotowski.

1 grudnia podamy też do wiadomości listy osób, które w 2020 roku uzyskały odznaczenia państwowe, m.in. brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyże Zasługi, medale za długoletnią służbę oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Ich oficjalne wręczenie oraz przekazanie gratulacji odbędzie się w najbliższym możliwym terminie, po zniesieniu ograniczeń i restrykcji w organizacji imprez, spotkań oraz zgromadzeń.

Poznamy również laureatów uczelnianych konkursów: piątej edycji konkursu o nagrodę imienia prof. dr. hab. inż. Mikołaja Busłowicza za wyróżniające osiągnięcia naukowe, konkursu na Najlepszego Studenta oraz Doktoranta Politechniki Białostockiej.

Udostępniony zostanie także najnowszy numer gazety uczelnianej „Życie Politechniki” w formie PDF.

Doktorzy i doktorzy habilitowani, którzy swoje awanse naukowe uzyskali na mocy uchwał Rad Dyscyplin Naukowych oraz Senatu PB, spotkają się z władzami Politechniki Białostockiej 3 grudnia. Podczas spotkań, które odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz obowiązujących obostrzeń, złożą ślubowania, odbiorą gratulacje oraz dyplomy.

71. rocznica utworzenia Politechniki Białostockiej

Święto Politechniki Białostockiej zostało ustanowione przez Senat PB na pamiątkę wydanej 1 grudnia 1949 r. zgody ówczesnego Ministerstwa Oświaty na utworzenie Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. To pierwszy oficjalny dokument, na podstawie którego rozpoczęto w naszym mieście kształcenie inżynierów na poziomie wyższym. Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska już po roku funkcjonowania została upaństwowiona i przemianowana na Wieczorową Szkołę Inżynierską. Po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia studiów dziennych, w 1964 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy – na Wyższą Szkołę Inżynierską. W 1974 roku uczelnia zyskała rangę akademicką i od tej pory funkcjonuje pod nazwą Politechnika Białostocka. Obecnie na naszej uczelni kształci się ponad 7 tysięcy studentów, pracuje 640 nauczycieli akademickich, funkcjonuje Szkoła Doktorska. Politechnika Białostocka posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 8 dyscyplinach naukowych oraz stopnia doktora habilitowanego – w 5 dyscyplinach.

Plakat wydarzenia. Na ciemnozielonym tle biały napis Święto Politechniki Białostockiej 2020, 1 grudnia, www.pb.edu.pl, F/politechnikabialostocka

Przejdź do strony Święto Politechniki Białostockiej 2020