M​at-Pikink, Podlaskie Dni Matematyki 2018

15-05-2018

W ramach Podlaskich Dni Matematyki 2018 dnia 30 maja 2018 r. organizujemy Mat-Pikink, 30.05.2018, w godz. 9-13, na terenie Wydziału Informatyki PB.

Zapraszamy do rejestracji grup/klas na stronie http://pdm.wi.pb.edu.pl

Proszę zajrzeć do programu Mat-Pikniku a następnie wybrać wydarzenie/wykłady i dokonać rejestracji grupy. W razie pytań prosimy o telefon 501 375 459 lub e-mail: d.mozyrska@pb.edu.pl

Program Mat-Pikinku

• Piknik na Patio (Klanza, Gry-Pomysłowa Kredka, Bricks for kids, Bufet gier logicznych i układanek matematycznych-Signum)  9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00
  • Wystawa (CNK) – 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00
  • Warsztaty: Barwy Origami – prowadzi Teresa Cetera, sala 128, Wiek słuchaczy: Chętni do składania w każdym wieku,  – 9:00-10:30, 11:00-12:30

Origami to sztuka składania papieru. W atrakcyjny sposób pozwala trudne matematyczne problemy zamienić we wspaniałą, rozwijającą umysł i ręce, przygodę. Uczy wytrwałości i trudnej sztuki cierpliwości.

W czasie warsztatów z kolorowego papieru złożymy  różne zabawne przedmioty, bryły i dekoracyjne elementy:

–  Pudełko, pies, kot, królik, paw, kwiatek o 4 płatkach, tulipan – nawet najmłodsi to potrafią.

–  Origami modułowe to zabawa/praca dla cierpliwych. Składamy wiele jednakowych elementów a po złożeniu (zwykle bez kleju) mamy zadziwiający efekt.

Mamy do wyboru: ruszający się w rękach model czyli kalejdoskop (8 modułów), fajerwerki (12 modułów) lub kwiatową dekoracyjną kulę na bazie dwudziestościanu  czyli kusudamę (30 + 30 modułów).

Każdy uczestnik warsztatów potrafi coś zrobić dla siebie lub bliskich.

Taką matematykę pokocha każdy: i duży, i mały.

Wykłady

• Prof. Dr hab. Zbigniew Bartosiewicz, Matematyka w kosmosie;  sala 12B, 10:15, 11:15

Czas: 45 min; Wiek słuchaczy:  od 17 lat;

W kosmosie fizyka styka się z matematyką. Z praw ciążenia odkrytych przez Newtona można wyprowadzić prawa Keplera, które opisują ruch planet dokoła Słońca. Planety krążą po elipsach, ale przelatujące komety mogą poruszać się po innych krzywych stożkowych: parabolach i hiperbolach. Jak dostać się z Ziemi na Marsa? Wystarczy wejść w odpowiednią orbitę, która spotka się z orbitą Marsa.

•  Dr inż. Krzysztof Piekarski, Paradoksy i sofizmaty, s. 29C  ;Czas: 45 min; prezentacja multimedialna; Wiek słuchaczy: młodzież 12-18 lat, 12:00

Celem prezentacji jest zwrócenie uwagi na występowanie pewnych paradoksów w matematyce. Okazuje się, że źródłem tych pozornych sprzeczności jest zwykle niewłaściwe rozumienie pojęć matematycznych. Przedstawione zostaną też wybrane sofizmaty algebraiczne i geometryczne, tzn. niezupełnie poprawne rozumowania, które prowadzą do zaskakujących wniosków.

•  Dr inż. Teodora Dmitrowa-Grekow, Wprowadzenie do programowania robotów LEGO Mindstorms NXT, sala 05; Wiek słuchaczy: gimnazjum-liceum, 10:15, 11:15

Wykład rozpocznie się krótką historię robotyki oraz MINI wprowadzenie do Robotyki mobilnej i roboty edukacyjne LEGO Mindstorms NXT 2.0. Po kolei uczestnicy poznają: budowa robota mobilnego, czujniki i silniki i ich zaprogramowanie – podstawowe ruchy i pomiary.

•  Prof. Antoni Pierzchalski, Chińskie twierdzenia o resztach w zastosowaniach; czas ok. 60min, wiek: gimnazjum-liceum, sala 29C, 10:15, 11:15

Słynne chińskie twierdzenie o resztach orzeka, ze przy pewnych założeniach reszty z dzielenia ustalonej liczby naturalnej przez dzielniki wzajemnie względnie pierwsze jednoznacznie identyfikują tę liczbę. Twierdzenie to znajduje zaskakujące zastosowania w wielu dziedzinach matematyki i informatyki.  Omówione zostaną rożne wersje twierdzenia oraz ich praktyczne zastosowania, np. w szyfrowaniu czy rozwiązaniu problemu przez „rozpisanie” go na sieć komputerów.

• warsztaty: dr Małgorzata WyrwasMatematyczna cytrynka, sala 15B, gimnazjum/liceum, 9:15-10

Uczestnicy warsztatów będą mogli przekonać się, że równania matematyczne wcale nie są nudne – za ich pomocą można przedstawiać powierzchnie o ciekawych kształtach, które mogą być inspiracją dla projektantów, grafików komputerowych, architektów. Odpowiednio przygotowane stanowiska komputerowe pozwolą na własne eksperymenty w tym zakresie. Czy istnieje równanie cytryny, gruszki lub kapelusza? Na to i inne pytania odpowiemy w czasie warsztatów.

• dr Marzena Filipowicz-Chomko, dr Ewa Girejko, Fraktalny świat, starsze klasy szkoły podstawowej/gimnazjum/liceum godz. 12:00, sala 116

Podczas wykładu zostanie podjęta próba odpowiedzi na niełatwe pytanie: „co to jest fraktal”? Uczestnicy poznają głównych twórców geometrii fraktalnej, dowiedzą się, w jaki sposób można skonstruować niektóre fraktale oraz gdzie te niezwykłe obiekty mają zastosowanie. Ponadto, każdy chętny będzie mógł zmierzyć się z puzzlami fraktalnymi.

• Jan Gromko, O przetwarzaniu języka naturalnego, liceum, sala 116, 13:00-13:45