Studenci i absolwenci Politechniki Białostockiej stworzyli najlepszą grę III edycji BialJam. Konkursowe jury postanowiło nagrodzić zespół 3MK, czyli Martę Zajkowską i Michała Jadczuka (studenci 5. roku Informatyki) oraz Mateusza Choińskiego i Krzysztofa Ruczaja (absolwenci tego wydziału) za “10 Seconds Horde”.

10 sekund łączyło wszystkie gry. Było motywem przewodnim tegorocznego 48-godzinnego maratonu. 10 sekund mogła trwać pojedyncza partia lub właśnie w takich odstępach czasu miały pojawiać się nowe elementy. Jak dodaje jedna z organizatorek wydarzenia, studentka II roku Informatyki, działającą w kole Cave 3D Ewelina Bosko, był też kolejny warunek – słoik (wybrany ze względu na nazwę konkursu). Ten mógł być bohaterem gry, fantem lub przeciwnikiem gracza.

Jak podkreśla Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki PB dr hab. Dorota Mozyrska, tworzenie gier to w Polsce i na świecie jedno z poważniejszych zastosowań informatyki. Zaznacza, że polscy programiści osiągają na tej arenie duże sukcesy, a tego typu konkursy zachęcają młodzież do nauki programowania. Chociaż BialJam jest nie tylko dla programistów. Swoje miejsce znajdą tu też graficy komputerowi czy osoby zainteresowane tworzeniem muzyki. Można mówić o interdyscyplinarności takiej drużyny, w której jest miejsce na różnych specjalistów – dodaje Prodziekan.

W zmaganiach wzięło udział 65 uczestników z całej Polski, którzy stworzyli w sumie 21 gier. Zanim rozpoczęli programowanie, w piątek (2.06) wszyscy chętni mogli wysłuchać specjalnie dla nich przygotowanych wykładów. W niedzielę poznaliśmy zwycięzców:

Zwycięskie drużyny:

I miejsce: 3MK

II miejsce: Besos

III miejsce: Adam&Adam 2017

Nagroda publiczności: Tostery Podwodne

Nagroda za “Słoik w grze”: Null Pointer Exception

Nagroda sponsorów: Lill KriT

Organizację imprezy wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Więcej informacji: http://bialjam.wi.pb.edu.pl/pl/