19 czerwca 2017 to dzień otwarcia Laboratorium Biometrii na Wydziale Informatyki PB
Profesorowi Khalidowi Saeedowi z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej udało się pozyskać grant z Motorola Solutions Foundation. "Biometria i teleopieka na komputerach osobistych, urządzeniach przenośnych i systemach wbudowanych" - to projekt edukacyjny obejmujący laboratorium biometryczne oraz specjalne wykłady i warsztaty dla zakwalifikowanych osób, głównie studentów.

Projekt zyskał finansowanie w wysokości 45 tys. USD w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Motorola Solutions Foundation. Na ten cel swoje środki przeznaczył także Wydział Informatyki (30 tys. złotych), co dało łącznie niemal 170 tys. zł. Nowe laboratorium otwarte zostanie 19 czerwca o godzinie 13:00.
W placówce znaleźć można sensory i czujniki umożliwiające zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu. Znajdują się tu także kamery, które umożliwiają skanowanie poszczególnych cech biometrycznych takich jak twarz lub tęczówki oka, w celu akwizycji obrazu i opracowania algorytmów do stworzenia wektorów cech - tj. matematycznego opisu indywidualnych zbiorów cech użytkownika - mówi autor przedsięwzięcia, który w minionych latach zainicjował powstanie podobnych laboratoriów w Warszawie oraz w Krakowie.
Na kursie biometrii prowadzone będą trzy przedmioty: podstawy biometrii z definicjami, analizą i przetwarzaniem obrazów biometrycznych oraz podstawami systemów telemedycyny, metody programowania urządzeń mobilnych, systemy wbudowane. Planowane są także wykłady dodatkowe, wygłaszane przez polskich i zagranicznych profesorów i ekspertów z dziedzin biometrii.