140 nauczycieli oraz 10 pracowników placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek publicznych z gmin powiatów białostockiego i sokólskiego zostanie przeszkolonych w zakresie nauczania programowania w klasach 1-3 szkół podstawowych. Działania te, w ramach projektu Programowanie od podstaw, zrealizowane zostaną dzięki umowie podpisanej pomiędzy Politechniką Białostocką oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Nauczyciele otrzymają narzędzia oraz materiały dydaktyczne niezbędne do prowadzenia zajęć, dzięki którym dzieci już od początku swojej edukacji szkolnej będą mogły rozwijać umiejętności związane z obsługą komputera, tabletu, robota edukacyjnego. Projekt przewiduje stworzenie forum wymiany wiedzy i doświadczeń, w którym nauczyciele będą mogli nie tylko poszukiwać odpowiedzi, ale także aktywnie uczestniczyć i rozwijać się. Szkolenia poprowadzone zostaną przez pracowników Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Szkoły biorące udział w projekcie zostaną wyposażone w maty edukacyjne do nauki kodowania, tablety oraz roboty. Umożliwi to prowadzenie pozalekcyjnych zajęć z programowania dla dzieci także po zakończeniu projektu.
Całkowity budżet projektu wynosi 1 010 240 złotych. Pierwsze szkolenia rozpoczną się już w październiku 2017 i potrwają do końca 2019 roku.