Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.


Wydział Informatyki świętuje Dzień Liczby Pi już od ponad 10 lat. Tego dnia koła naukowe Wydziału: Koło Math4You, Koło Gier Logicznych​ organizują Piknik naukowy oraz okazjonalne wykłady dla uczniów, studentów, nauczycieli.
Ogł​aszamy konkursy: na "Pi-Plakat" oraz konkurs na Pikinik.

Więcej na
http://pi.wi.pb.edu.pl/

PROGRAM

​​9:26-13:00 PI-knik, korytarz przy Auli B

Wykłady, Aula B

​10:05-10:50 Całki, różniczki, szereg Fouriera i fraktale – Czy da się tego posłuchać? Dodatkowo: Jak oszacować liczbę Pi używając metody Monte Carlo, dr hab. inż Sławomir Zielińsk

11:0​-12:00 O niewymierności liczby pi, dr Marek Kępczyk

1​2:00 ogłoszenie wyników konkursu na Pi-Plakat

12:10-13:00 ​Paradoksy i sofizmaty matematyczne, dr inż. Krzysztof Piekarski