Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej jest najsilniejszym ośrodkiem edukacji informatycznej w Polsce wschodniej. Historia Wydziału rozpoczęła się 1 lipca 1989r., kiedy to na bazie Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej Politechniki Białostockiej został utworzony Instytut Informatyki. Instytut Informatyki został przekształcony w Wydział Informatyki w roku 2001. W tym samym roku Wydział zdobył uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka. W roku 2016 Wydział Informatyki otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie informatyka. Od roku akademickiego 2017/18 zostały uruchomione studia doktoranckie z informatyki.

Ważnym czynnikiem rozwoju Wydziału Informatyki jest stopniowe rozszerzanie oferty dydaktycznej. Wydział prowadzi obecnie kształcenie na trzech kierunkach studiów inżynierskich I stopnia: informatyka, matematyka stosowana, informatyka i ekonometria oraz na dwóch kierunkach studiów II stopnia: informatyka i matematyka stosowana. Wszystkie programy kształcenia są przygotowane również do prowadzenia studiów w języku angielskim. Wydział może pochwalić się też bogatą ofertą studiów podyplomowych. Programy kształcenia na studiach wszystkich stopni są konsultowane z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W roku 2012 Rada Wydziału Informatyki powołała Radę Przedsiębiorców, której działalność przynosi korzystne zmiany w modyfikacji programów nauczania poprzez ich dostosowanie do potrzeb rynku pracy.

Wydział może się poszczycić świetnie przygotowaną kadrą naukowo-badawczą. Na Wydziale zatrudnionych jest 98 pracowników, w tym 22 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 46 doktorów. W skład struktury organizacyjnej Wydziału wchodzi pięć katedr: Katedra Oprogramowania, Katedra Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej, Katedra Matematyki, Katedra Informatyki Teoretycznej, Katedra Systemów Informacyjnych i Sieci Komputerowych. Przy Wydziale działa Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum”.

Dziekan
dr hab. inż. Marek Krętowski, prof. PB
tel: 85 746-90-51
e-mail: