10 indeksów na Politechnikę rozdanych

10 laureatów konkursu „Matematyka stosowana” odebrało dzisiaj symboliczne indeksy na Politechnikę Białostocką.

21 kwietnia odbyła się uroczysta gala konkursu „Matematyka stosowana”. Były nagrody i puchary wręczone przez Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy PB prof. Romana Kaczyńskiego, a także (bo nauki nigdy za wiele) wykład prof. dr hab. inż. Zbigniewa Bartosiewicza „Grafy i szeregi w zastosowaniach” oraz dr hab. Czesława Bagińskiego, prof. PB pt. „Matematyka wybranych systemów kryptograficznych”.

Przypomnijmy, konkurs „Matematyka stosowana” zorganizowało Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, które działa przy Wydziale Informatyki PB. Wystartować w nim mogły drużyny dwuosobowe, złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs rozegrano w dwóch etapach. Szczególnie ciekawy był drugi etap, w którym zespoły pojawiły się na poszczególnych wydziałach uczelni i rozwiązywały zadania przygotowane przez nauczycieli akademickich PB. A walczyć było o co, nagrodą główną w konkursie jest wstęp na dowolny kierunek studiów prowadzonych na Politechnice Białostockiej.

Miejsce I (68,75 pkt. na 70 pkt.) wywalczyła drużyna z Technikum Elektrycznego w Białymstoku, w składzie: Paweł Parfieniuk i Konrad Winnicki. Ich opiekunką merytoryczną jest Anna Maria Arcimowicz.

Paweł i Konrad są uczniami klasy maturalnej i jeszcze nie wiedzą, czy skorzystają z wygranego na Politechnikę indeksu. Jednak sam udział w konkursie wspominają bardzo dobrze. „Zadania, które rozwiązywaliśmy w konkursie były bardzo zróżnicowane. Największą trudność sprawiło nam zadanie z rzutów brył nieregularnych na stanowisku Wydziału Architektury. Najłatwiejsze i najprzyjemniejsze było zadanie przygotowane przez Zamiejscowy Wydział Leśny” – mówi Paweł, który cieszył się, że w rywalizacji nie był sam: „W rozwiązywaniu zadań dopełnialiśmy się. Konrad brał na siebie zadania matematyczne, ja – te związane z informatyką. Razem było raźniej i fajnie, że każdy z nas otrzymał indeks na Politechnikę.”

Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jolanta Mozyrska wspólnie z Martą Banel zdobyły 68,25 punktów, Piotr Kuczko i Paweł Charyło – 67,25 punktów. Opiekunką merytoryczną obu zespołów jest Agnieszka Sałaj, nauczycielka matematyki: „Mam to szczęście pracować z dobrymi uczniami, których nie trzeba długo motywować do dodatkowych działań. Oni bardzo chcieli startować w tym konkursie, jak się okazało z sukcesem. A moim zadaniem było ich tylko wspomóc, wiedzą i doświadczeniem”.

Miejsca trzecie (przyznano ich trzy ex aequo) zdobyły też drużyny ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Białymstoku (66,95 pkt) Jakub Zaprzałka i Szymon Gosk, opiekun merytoryczny: Mirosława Pypczyńska oraz z II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku (66,95 pkt) Paweł Kopeć i Dominika Karczewska, opiekun merytoryczny: Joanna Jaroszuk.

Gratulujemy laureatom!