Seminarium wydziałowe, 30.01.2020 o godzinie w 10:15 w sali 128

27-01-2020
Graficzne przedstawienie 1 osoby przed stołem

Szanowni Państwo,

zapraszamy na seminarium wydziałowe, które odbędzie się 30.01.2020 o godzinie w 10:15 w sali 128.

Prelegent: Sushil Shrestha, Kathmandu University, Nepal

Tytuł wystąpienia: Educational Data Mining

Streszczenie: Educational Data Mining (EDM) is one of the concern areas of data mining used for gathering, analyzing, and presenting information. EDM uses computational approaches to analyze educational data in order to study educational questions. The goal of this presentation is to discuss the motivation behind selecting EDM as research area, to describe the type of data to be mined and data mining methods to be used as well as to show research results and further plans.

Informacja o prelegencie: Sushil Shrestha currently works as an Assistant Professor in Department of Computer Science and Engineering at Kathmandu University, Nepal. His research interest areas are: data mining, knowledge discovery, human computer interaction, online learning, educational data mining. He is currently doing PhD in the field of online learning and data mining. He is a Lead Researcher at Digital Learning Research Lab.