PODLASKIE DNI MATEMATYKI 2020 – podsumowanie

25-11-2020

Plakat Podlaskich dni matematykiW dniach 20-24.11.2020 odbyły się Podlaskie Dni Matematyki w formule zdalnej. Stało się to mocną stroną wydarzenia z uwagi na zasięg co do liczebności słuchaczy jaki i zasięg geograficzny, zarówno słuchaczy jak i prelegentów. Zaczęliśmy od dnia 20.11, który był dniem urodzin Benoit Mandelbrota i tak się pięknie złożyło, iż tego dnia wygłoszone zostały trzy wykłady dotyczące fraktali. Warto podkreślić, że to piękny zbieg okoliczności. Współorganizatorami wydarzenia byli: Politechnika Białostocka, Oddziała Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Uniwersytet w Białymstoku. Wydarzenie zostało objęte wsparciem finansowym Miasta Białystok oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czasie 5 dni spotkań z matematyką na różnych zdalnych kanałach: MS Teams, ZOOM, Discord, Jitsu, wygłoszono ponad 60h wykładów lub warsztatów. Zajęcia prowadzili wykładowcy nie tylko z Polski z takich ośrodków jak: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Górniczo-Hutnicza, I LO w Olecku, LO w Węgorzewie, ale i z zagranicy: Turcja, Rosja, Portugalia.

Wykłady zostały podzielone na 4 kategorie o niepustych częściach wspólnych: szkoły średnie, szkoły podstawowe, studenci i pasjonaci, wykłady w języku angielskim. Odbiorcami prelekcji i warsztatów byli uczniowie ale także nauczyciele i inne osoby dorosłe pasjonujące się matematyką. Szacujemy, iż łączna liczba wejść na wykłady przekroczyła 3100. Słuchacze to nie tylko mieszkańcy województwa podlaskiego, ale także całego kraju oraz osoby z zagranicy.

Ze strony Politechniki Białostockiej oprócz nauczycieli akademickich prelegentami byli też studenci, członkowie kół naukowych: Koło Gier Logicznych (Michał Kowalczuk, Michał Ziółkowski, Karolina Dąbrowska), Koła Math4You (Katarzyna Mroczkowska), Koła Biometrii (Patryk Milewski, Dawid Najda, Andrzej Zamora). O sylwetkach wszystkich wykładowców można przeczytać w zakładce na stronie: http://pdm.wi.pb.edu.pl/wykladowcy/

PODLASKIE DNI MATEMATYKI 2020-online w liczbach:

• 5 dni wykładów i warsztatów
  • 3100 a nawet więcej wejść na wykłady
  • 60h wykładów
  • 35 prowadzących
  • 3 koła naukowe PB
  • 4 kraje skąd byli prelegenci
  • 6 krajów skąd byli słuchacze (Polska, Portugalia, Turcja, Białoruś, Rumunia, Włochy)
  • Ponad 400 listów z odpowiedziami na quizy z wykładów
  • 180 nagród.

Przewodnicząca Podlaskich Dni Matematyki 2020 i jednocześnie Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB składa serdecznie podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Dziękuję każdej osobie prowadzącej prelekcję oraz wszystkim organizatorom od strony administracyjno-technicznej działającym w ramach Wydziału Informatyki: Joanna Panasiuk, Rafał Korziński, Anna Wiewióra, Krystyna Sobecka. Dziękuję Pani dr Annie Poskrobko za piękny plakat PDM 2020-online.

Pani Rzecznik i całemu Działowi Promocji PB za ogromne wsparcie, projekt bilbordu, promocję w mediach, mediach społecznościowych, wykonanie grafik profili wykładowców.

Dziękuję wszystkim Państwu, którzy prywatnie promowali wydarzenie.

Wyrażam nadzieję, że za rok uda się zorganizować równie udane Podlaskie Dni Matematyki 2021.

Przewodnicząca Podlaskich Dni Matematyki 2020

Dorota Mozyrska