Nominacja profesorska

12-02-2021

Prorektor ds. Nauki dr hab. inż. Marek Krętowski, prof. PBDr hab. inż. Marek Krętowski, prof. PB otrzymał nominację profesorską. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 20 stycznia 2021 r. przyznał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Postępowanie o nadanie stopnia profesora zostało przeprowadzone przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!

Prof. Marek Krętowski w latach 2012-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Informatyki, natomiast w kadencji 2016-2020 – funkcję dziekana tego wydziału, od 2017 r. jest kierownikiem Katedry Oprogramowania. Od września 2020 roku pełni funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Białostockiej.

Prof. Krętowski jest autorem ponad 120 prac naukowych w obszarach eksploracji danych, przetwarzania i analizy obrazów czy obliczeń równoległych, a także zastosowań informatyki w biomedycynie (komputerowe modelowanie, bioinformatyka). Publikował artykuły (ponad 30 artykułów z IF) w czasopismach takich jak: IEEE Transactions on Medical Imaging, Applied Soft Computing, Information Sciences, czy Artificial Intelligence in Medicine. W 2019 roku opublikował monografię „Evolutionary Decision Trees in Large-Scale Data Mining”, w serii „Studies in Big Data” wydawnictwa Springer. Aktualny indeks Hirscha według Web of Science Core Collection wynosi 13, a liczba cytowań (bez autocytowań) ponad 300.

Od wielu lat jest ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prof. Krętowski uczestniczył i kierował zespołami w wielu projektach naukowo-badawczych zarówno krajowych (np. w ramach STRATEGMED), jak i realizowanych we współpracy międzynarodowej (np. w ramach COST). Jest też m. in. przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Informatycznej w Białymstoku, a także członkiem Komitetu Głównego tej olimpiady.

MONITOR POLSKI, Dziennik Urzędowy Rzeczpospolitej Polskiej, Warszawa, dnia 15 lutego 2021 r., Poz. 183