Pierwsze spotkanie w Kawiarni Naukowej Science Kultura!

27-03-2023
grafika zaproszenia do kawiarni naukowej
Zapraszamy na pierwszą odsłonę kawiarni naukowej Science Kultura! Spotkanie pt. „Od kryptologii do cyberbezpieczeństwa” odbędzie się 29 marca 2023 w Kawiarni Fama. Początek o godz. 18:00.

Kawiarnia Naukowa Science Kultura to element projektu realizowanego przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, w ramach Projektu „Science Kultura” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu.

W popularnej i lubianej formule kawiarenki naukowej, gdzie kawa i ciastko są pretekstem do inicjowania dyskusji i wymiany doświadczeń, będziemy zachęcać do rozmów o naukach ścisłych, w tym informatyce. Temat to niełatwy, ale też bardzo istotny w dobie społeczeństwa informacyjnego i rozwoju technologii.

Pierwszą Kawiarnię Naukową Science Kultura otworzą wystąpienia:

• dr. hab. Czesława Bagińskiego, prof. PB, „O kryptologii – migawki z przeszłości”
  • dr. inż. Andrzeja Chmielewskiego „Cyberhigiena hasła”

Podczas spotkania słuchacze dowiedzą się, jak poważny wpływ na ludzkie życie i losy państw, może mieć kryptologia, jakie hasła są bezpieczne, jak minimalizować ryzyko przejęcia konta, co to jest kryptologia i jak nie dać się zhakować.

Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj, zapytaj.

Kawiarnia Naukowa Science Kultura
„Od kryptologii do cyberbezpieczeństwa”
29 marca 2023, godzina 18:00
Kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5, Białystok

Spotkanie organizowane jest przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Płatne ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki Projekt ,,SCIENCE-KULTURA” Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu.

Więcej na wydarzeniu: Facebook.com/events

O prelegentach:

dr hab. Czesław Bagiński, prof. PB
W Politechnice Białostockiej pracuje od 2001 roku. Od 2008 roku kieruje Katedrą Informatyki Teoretycznej. W latach 2017-2020 był członkiem Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk. Tematyka pracy naukowej Czesława Bagińskiego koncentruje się wokół algebry ze szczególnym uwzględnieniem teorii grup i algebr grupowych. Wyniki prac zostały opublikowane w takich czasopismach jak „Journal of Algebra and its Applications”, „Communications in Algebra”, „Proceedings of the Amercian Mathematical Society”, „Canadian Journal of Mathematics”,” Archiv der Mathematik”, „Illinois Journal of Mathematics”. W ramach współpracy Wydziału Informatyki ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi, od lat zaangażowany w popularyzację matematyki i informatyki.

dr inż. Andrzej Chmielewski
Jest prodziekanem ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, ekspertem w dziedzinie biometrii i cyberbezpieczeństwa; adiunkt dydaktyczny w Katedrze Systemów Informacyjnych i Sieci Komputerowych WI PB. Specjalista z zakresu administracji systemami Linux, bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych oraz sztucznych systemów immunologicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu projektów informatycznych i teleinformatycznych.