Seminarium wydziałowe, 10.01.2024 o godz. w 13:00 w sali WA-128

05-01-2024
Graficzne przedstawienie 1 osoby przed stołem

Zapraszamy na seminarium wydziałowe, które odbędzie się 10.01.2024 o godz. 13:00 w sali WA-128.

Prelegentka: mgr inż. Antonina Stefanowska

Tytuł wystąpienia:
Spatial sound and emotions: A literature survey on the relationship between spatially rendered audio and listeners’ affective responses

Abstract:
As the entertainment industry develops, there is a growing demand for new and more intense emotional experiences for consumers. Intuitively, spatial sound is able to provide listeners with increased immersion, which is gradually making it a focus of research. In my talk, I will present the procedure for obtaining literature based on the PRISMA model for systematic reviews, discuss individual elements of the methodology selected in the analyzed publications, summarize the results emerging from them, and identify research gaps along with potential future research directions.