Puszcza Krzemowa. Rola technologii AI oraz GIS w monitoringu przyrody i ochronie środowiska.
20-03-2025
Zapraszamy do Kawiarni Naukowej, która będzie poświęcona nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w monitorowaniu i ochronie przyrody. Skupimy się na tym, jak sztuczna inteligencja i systemy informacji geograficznej (GIS) pomagają lepiej rozumieć i chronić bioróżnorodność. Dowiemy się, jak zaawansowane algorytmy analizują dane z fotopułapek, identyfikują gatunki zwierząt, śledzą ich migracje i wspierają podejmowanie decyzji o zarządzaniu terenami chronionymi. Porozmawiamy także o tym, jak technologia może pomóc znaleźć równowagę między działalnością człowieka a ochroną cennych ekosystemów. To spotkanie pokaże, jak nauka i innowacje mogą wspólnie pracować na rzecz przyszłości naszej planety.
Prelegenci: Piotr Tynecki
Tytuł: Sztuczna Inteligencja w monitorowaniu bioróżnorodności: wyzwania i możliwości detekcji gatunków zwierząt
Wszyscy znamy te obrazy protestujących ekologów przykutych do wielkich białowieskich dębów czy aktywistów przyklejających się do asfaltu. Doświadczamy happendingów na miejskich ulicach i obwodnicach, gdzie społecznicy zwracają uwagę na ocieplenie klimatu a rolnicy alarmują o stratach wynikających z aktywności dzikiej zwierzyny na polach uprawnych. Z mediów płyną doniesienia o drapieżnikach, których obecność coraz intensywniej doświadczamy w miejskich skwerach i przydomowych śmietnikach. Oburza nas kolejny incydent z udziałem myśliwego i postrzału postronnej osoby, tak samo jak i gospodarcza wycinka lasów. Ochrona przyrody jest dziś odmieniana przez wszystkie możliwe przypadki. Jak wiele tematów w naszym kraju, angażuje różne warstwy społeczne i skrajnie odmienne emocje, w konsekwencji dzieląc społeczeństwo. Upośledzając tym samym praktyczny i skuteczny wymiar ochrony przyrody.
Tą prelekcją Piotr Tynecki – współtwórca TrapperAI, systemu Komputerowego Widzenia – chciałby przedstawić metodologię, która daje obiecujące wyniki na racjonalizację gospodarki leśnej i łowieckiej oraz dostarcza solidnych podstaw do efektywnej ochrony flory i fauny w polskich lasach. Metodologię, która angażuje ekologów, leśników i myśliwych na rzecz wspólnego celu. Przedstawione zostaną rzeczywiste przykłady zastosowania praktyki opartej na dowodach („Evidence-based practice”) oraz technologii AI, które mogą pozwolić np. ograniczyć masowy odstrzał dzików w Szwecji czy wyznaczyć nieznane dotąd korytarze ekologiczne w Karkonoszach, minimalizując tym samym zjawisko patodeweloperki.
Techniczny wymiar prezentacji Piotra poświęcony zostanie analizie danych z fotopułapek. Przedstawi w jaki sposób otwarto-źródłowy system TRAPPER, przetwarza i standaryzuje kilkumilionowe repozytoria obrazowań, dostarczając wartościowy materiał do ekologicznych analiz eksperckich. Największy akcent w prezentacji Piotra, będzie skupiony wokół polityki tworzenia zbiorów treningowych, demokratyzacji modeli AI oraz uczenia algorytmów klasyfikacyjnych i systemów śledzenia obiektów. Nie zabraknie również odniesienia do roli danych przestrzennych (GIS) oraz modelowania statystycznego w procesie opisywania rzeczywistości.
Prowadzący:
Inżynier Oprogramowania z ponad 10-letnim doświadczeniem w projektowaniu, programowaniu i wdrażaniu oprogramowania. Specjalizujący się w realizacji projektów IT dedykowanych dla dziedziny medycyny, biotechnologii i ekologii. Kierownik B+R, badacz Sztucznej Inteligencji z historią aplikacyjną. Entuzjasta otwartego oprogramowania. Działacz społeczny, organizator PyStok i MedStok. Od niedawna odpowiedzialny za budowanie kompetencji AI w Ośrodku Badań Populacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jakub Bobrowski
Tytuł: Warstwa po warstwie – tajemnice zależności podlaskiej przyrody i technologii GIS
Podlaskie to region o wyjątkowym bogactwie przyrodniczym, gdzie natura i działalność człowieka od wieków przenikają się, tworząc dynamiczny i wrażliwy ekosystem wymagający ochrony. Znajdziemy tu wyjątkowe pomniki przyrody, zjawiskowe rezerwaty oraz wielkoobszarowe formy ochrony przyrody – przeszło 2400 obiektów. Utrzymanie równowagi między rozwojem a ochroną środowiska wymaga nowoczesnych narzędzi analitycznych – i tu z pomocą przychodzi technologia GIS (Systemy Informacji Geograficznej) łącząca świat informatyki z aspektem geograficznym.
Podczas wystąpienia dowiesz się jak GIS wspiera monitorowanie zmian w środowisku, prognozowanie zagrożeń oraz podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania zasobami naturalnymi. Poznasz przykłady zastosowania GIS w analizie migracji zwierząt, monitoringu jakości środowiska, wykrywaniu zmian w pokryciu terenu oraz zarządzaniu kryzysowym w przypadku klęsk żywiołowych. Dowiesz się także, jak zaawansowane modele przestrzenne pomagają w poszukiwaniu miejsc inwestycyjnych uwzględniających potrzeby przyrody i lokalnych społeczności.
Wystąpienie zainteresuje zarówno ekspertów, jak i osoby niezwiązane z rozwiązaniami przestrzennymi. To okazja, by dowiedzieć się, jak technologia może wspierać harmonijną koegzystencję ludzi i przyrody, pomagając zachować unikalne walory środowiskowe dla przyszłych pokoleń.
Prowadzący:
Jakub Bobrowski – absolwent Wydziału informatyki Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Salzburgu, obecnie doktorant Szkoły Doktorskiej PB. Zawodowo związany z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą dużych zbiorów danych przestrzennych. Koordynator wielu wdrożeń systemów informatycznych oraz autor systemów i opracowań z zakresu analityki przestrzennej stanowiących podstawę procesów decyzyjnych w firmach i instytucjach. Autor rozwiązań open source w zakresie danych oraz autor regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem obszarów chronionych w północno-wschodniej Polsce. Organizator spotkań GISspot oraz współorganizator Białystok GISDay – wydarzeń promujących systemy informacji przestrzennej.
📅 26 marca 2025 (środa)
📍 Kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5
⏰ Godz. 18:00
🎟 Wstęp wolny