W dniach 17-18 listopada 2016r. odbyło się pierwsze wydarzenie upowszechniające (Multiplier Event) Projektu MELES na Uniwersytecie w Lipsku. Wydarzenie było częścią Międzynarodowego Sympozjum Programu SEPT Uniwersytetu w Lipsku. Tytuł Sympozjum to „Promocja międzynarodowej przedsiębiorczości w uczelniach wyższych” a jego celem było znalezienie skutecznych metod umiędzynarodowienia dla start-upów i zaprezentowanie szerszej publiczności dotychczasowych rezultatów Projekty MELES.
Kpt. Piotr Wołejsza witający gości Sympozjum
W Sympozjum wzięło udział ponad 100 osób z 28 krajów, wśród których byli przedsiębiorcy, działacze organizacji pozarządowych (NGOs) i nauczyciele akademiccy, których łączyła chęć wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju międzynarodowej przedsiębiorczości.
“Udział w prezentacji Projekty MELES nie jest obowiązkowy ale nie wyjdziesz przed końcem prezentacji” przesłanie od strażników drzwi wejściowych
Uczestnicy Sympozjum
Kpt. Piotr Wołejsza zapoznał uczestników Seminarium z założeniami, organizacją i zarządzaniem w Projekcie Erasmus+ MELES, dając inspiracje do skorzystania z możliwości jakie daje Erasmus+ i inne projekty europejskie.
Prezentacja kpt. Piotra Wołejszy
Przezentacja Chistiana Hauke
Christian Hauke zaprezentował niektóre z metod i narzędzi dydaktycznych wykorzystywanych w trakcie szkół letnich Projektu MELES, tj. Business-Model-Canvas, gra edukacyjna wspomagająca tworzenie zespołów „Spiderweb” i gra edukacyjna inspirująca do kreatywnego myślenia „Marshmallow”.
Maria Lekakou wyjaśniła uczestnikom Seminarium ja przebiegała organizacja szkoły letniej Projektu MELSE w Chios. Następnie Isabel Cacao omówiła niektóre aspekty organizacyjne szkoły letniej w Aveiro. Dodatkowo, Ahmad Ashour, który uczestniczył w szkole letniej w Aveiro podzielił się swoimi doświadczeniami, a w szczególności opowiedział o wpływie jaki szkoła miała na jego rozwój jako przedsiębiorca.
Prezentacja Marii Lekakou
Przezentacja Isabel Cacao i Ahmada Ashour
Najważniejszy z efektów Projektu MELES, ukończony i opublikowany tuż przed Seminarium, został zaprezentowany przez Jolantę Koszelew.
Prezentacja E-booka MELES przez Jolantę Koszelew
Prezentacja Matiasa Montero (pierwszy od lewej na zdjęciu)
Inny z uczestników szkoły letniej w Aveiro, Matias Monteiro opowiedział o dalszych losach swojego pomysłu biznesowego, nad którym pracował. Po szkole letniej, jego pomysł spółki oferującej usługi coachingu młodym start-upom na świecie uzyskał wsparcie ze strony programu “Social Impact Lab”. Jest to inkubator dla inicjatyw z zakresu działań pro-społecznych dostępny w Lipsku.
Uczestnicy Sympozjum na sesji warsztatowej
Podczas sesji warsztatowych uczestnicy Seminarium podzieleni na grupy identyfikowali bariery i czynniki wspomagające rozwój przedsiębiorczość międzynarodową. Celem warsztatów było wyłonienie obszarów i działań które będą najefektywniejsze z możliwych.
Niektóre ze zgłoszonych pomysłów były bardzo ciekawe a niektóre trudne do zrozumienia
Prezentacja wyników sesji warsztatowej
Na końcu Seminarium, sesja warsztatowa została podsumowna co zainspirowało uczestników do nowych oryginalnych pomysłów.
Zespół Projektu MELES
Prezentacja Projektu MELES i e-booka w trakcie sympozjum spotkała się z dużym zainteresowaniem gości z całego świata. Przedstawiciel Uniwersytetu Irańskiego zadeklarował, że temat przedsiębiorczości międzynarodowej jest bardzo użyteczny teraz i w przyszłości i konieczna jest współpraca w ramach sieci powiązań podmiotów i osób uczestniczących w Seminarium.