Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 14 marca 2019 r. zmarł w wieku 66 lat PROF. DR. HAB. INŻ. ALEKSANDR PETROVSKY

19-03-2019
Czarnobiałe zdjęcie kwiatu róży

Wielki żal i wielka strata. Żegnamy wspaniałego naukowca, profesora, promotora, kolegę, osobę znaną i szanowaną w Polsce i na świecie, dzięki swojej wiedzy, pozycji naukowej oraz zaletom charakteru.

Łączymy się z żalem z rodziną zmarłego Prof. Alexandr’a Petrovsky’ego i składamy głębokie wyrazy współczucia.

Pan prof. dr  hab. inż. Alexandr Petrovsky był pracownikiem Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej w latach 1991-2013. W latach 2000-2006 pełnił funkcję Kierownika Katedry Systemów Czasu Rzeczywistego. Równocześnie przez cały okres swojej pracy na PB był członkiem Rady Wydziału Informatyki. Profesor Alexandr Petrovsky zapisał się na kartach historii Wydziału Informatyki jako pracownik z  imponującym dorobkiem zawodowym, na który składają się osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. Na polu edukacji wskazać należy duże zasługi Prof. Alexandr’a Petrovsky’ego w rozwoju kształcenia informatycznego na Politechnice Białostockiej w ramach Instytutu Informatyki i Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. W ciągu swojej pracy  na naszej Uczelni Profesor zbudował rozpoznawalną w Polsce i w Europie grupę naukowo-badawczą. Był m.in. promotorem 8 prac doktorskich pracowników Wydziału Informatyki. Zainteresowania naukowe Profesora obejmowały tematykę szeroko rozumianego cyfrowego przetwarzania sygnałów. Dorobek naukowy Prof. Alexandr’a Petrovsky’ego liczy ponad 550 publikacji.