Seminarium wydziałowe, 26.09.2019

20-09-2019

Szanowni Państwo,

zapraszamy na seminarium wydziałowe, które odbędzie się 26.09.2019 (czwartek) o godzinie w 10:15 w sali 128.

Prelegentem będzie Jaqueline Godoy Mesquita,

Universidade de Brasilia, Humboldt/Capes Fellow, Justus-Liebig Universitat.

Tytuł wystąpienia: Periodicity on Isolated Time Scales

Streszczenie: In this work, we formulate the definition of periodicity for functions defined on isolated time scales. The introduced definition is consistent with the known formulations in the discrete and quantum calculus settings. Using the definition of periodicity, we discuss the existence and uniqueness of periodic solutions to a family of linear dynamic equations on isolated time scales. Examples in quantum calculus and for mixed isolated time scales are presented. This is a joint work with Professor Martin Bohner and Sabrina Streipert.

CV prelegentki