Zwierzęce algorytmy optymalizacji

30-06-2021
(okładka publikacji “Spokojnie, to tylko zwierzęce algorytmy optymalizacji”, żyrafa z nad wyraz długą szyją ze zdziwieniem patrzy na swój krótki ogonek. Wilk komentuje tę sytuację (tekst zapisany w chmurce)„Spokojnie, to tylko zwierzęce algorytmy optymalizacji”)

Przyroda wciąż nas zadziwia. Wyniki badań związane z zachowaniem zwierząt często stają się inspiracją dla naukowców do rozwiązania wielu złożonych problemów.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z publikacją „Spokojnie, to tylko zwierzęce algorytmy optymalizacji” przedstawiającą z przymrużeniem oka kilka przykładów algorytmów optymalizacji inspirowanych rozwiązaniami ze świata zwierzęcego. Autorką tekstu jest p. Klaudia Dziedzic (doktorantka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), zaś pełne humoru komiksy przygotował p. Tomasz Smojlik.

Inspiracją do powstania publikacji były wykłady prezentowane w czasie Podlaskich Dni Matematyki 2020-online, które były organizowane przez  Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

Z wersją  drukowaną publikacji można zapoznać się w  sekretariacie Wydziału Informatyki, zaś wersja elektroniczna jest dostępna do pobrania online: „Spokojnie, to tylko zwierzęce algorytmy optymalizacji