Description of the Control Strategies by a-Fractional-Order Backward Difference

Serdecznie zapraszamy na seminarium z rachunku niecałkowitego rzędu, które odbędzie się dn 14.12.2017, godz. 9:00, sala 128, Wydział Informatyki PB.

Referat stanowi element upowszechniania wyników grantu nr DEC-2016/23/B/ST7/03686, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Referat wygłosi prof. dr hab. inż. Piotr Ostalczyk, Politechnika Łódzka
Description of the Control Strategies by a-Fractional-Order Backward Difference

The novelty a-fractional-order backward difference is investigated. It is defined for a discrete-time bounded function f. For an order and a parameter the a-fractional-order backward difference fundamental properties are given. An application in the closed-loop control strategies with the well known classical PID control strategy of the mentioned novelty difference is presented.