Seminarium z zakresu rachunku niecałkowitego rzędu i jego zastosowań, 25.01.2018, WIPB, s.128, godz. 9:00

Serdecznie zapraszamy na seminarium z zakresu rachunku niecałkowitego rzędu i jego zastosowań.

Najbliższe, seminarium odbędzie się dn. 25.01.2018 r., w godz. 9:00-10:00 w Sali 128, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Referat wygłosi dr hab. inż. Wojciech Sumelka, prof. PP.

Frakcjalne modele mechaniki ośrodków ciągłych

w zastosowaniu do opisu ciał stałych

Celem wystąpienia jest omówienie frakcjanych modeli ośrodków ciągłych, gdzie frakcjalny oznacza zastosowany w sformułowaniu rachunek pochodnych frakcjalnych (pochodnych niecałkowitego rzędu). Będziemy wyróżniać trzy klasy modeli t.j. (i) modele frakcjalne we współrzędnej przestrzennej; (ii) modele frakcjalne w przestrzeni czasu; oraz (iii) modele frakcjalne w przestrzeni stanu naprężenia. Rozważania teoretyczne rozstaną zobrazowane identyfikacją modeli dla przypadku deformacji mikro belek krzemowych, degradacji właściwości sprężystych aorty brzusznej z powodu rozwoju tętniaka oraz szerokorozumianych geomateriałów.