Stworzenie referencyjnego modelu Diagnostyki Personalizowanej Guzów Nowotworowych w oparciu o analizę heterogenności guza z wykorzystaniem biomarkerów genomowych, transkryptomu i metabolomu oraz badań obrazowych PET/MRI jako narzędzia do wdrażania i monitorowania terapii zindywidualizowanej, akronim: MOBIT

Tytuł:

Kierownik Zadania:

dr hab. inż. Marek Krętowski, prof PB

Skład konsorcjum:

• Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, z siedzibą w Białymstoku – LIDER
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku z siedzibą w Białymstoku – PARTNER
  • Fundacja Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej z siedzibą w Białymstoku – PARTNER
  • Politechnika Białostocka z siedzibą w Białymstoku – PARTNER
  • Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN z siedzibą w Olsztynie – PARTNER
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z siedzibą w Olsztynie – PARTNER
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z siedzibą w Poznaniu – PARTNER
  • ideas4biology Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu – PARTNER
  • Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o. z siedzibą w Kleosinie – PARTNER

Numer umowy:

STRATEGMED2/266484/2/NCBR/2015

Wartość projektu ogółem:

18 905 505 zł

Wysokość środków przyznanych PB:

1 410 000 zł

Cel projektu:

Głównym celem projektu MOBIT jest stworzenie nowatorskiego modelu diagnostyki personalizowanej guzów nowotworowych w oparciu o innowacyjny system biobankowania materiału biologicznego oraz wielkoskalowe analizy omiczne pacjentów z najczęstszymi nowotworami złośliwymi. Na przykładzie pacjentów z rakiem płuc zostanie przeprowadzona zintegrowana analiza biomarkerów genomowych, transkryptomu, proteomu i metabolomu (z uwzględnieniem analizy heterogenności guza) oraz obrazowych badań molekularnych PET/MRI jako narzędzi do wdrażania i monitorowania terapii indywidualizowanej. Rezultatem fazy rozwojowej projektu będzie referencyjny model diagnostyki personalizowanej guzów nowotworowych (stworzenie komercyjnej usługi ONCOSup) oraz wytworzenie unikalnego oprogramowania dla platformy gromadzenia, integracji i analizy danych omicznych i klinicznych (SmartBioBase) w celu wykorzystania do wdrażania terapii  indywidualizowanej.