Druga wizyta studyjna w Białymstoku, 14-16 czerwca, 2016

W dniach 14-16 czerwca 2016 r. odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie realizatorów projektu MELES w Białymstoku. Spotkanie miało formę wizyty studyjnej i odbyło się na Politechnice Białostockiej (PB).

Cele spotkania:

1. Udział w zajęciach pokazowych z przedmiotu przedsiębiorczość, którego program został opracowanego w ramach projektu MELES
  2. Spotkanie z uczestnikami  szkół letnich zrealizowanych w ramach projektu
  3. Zatwierdzenie finalnej wersji e-booka
  4. Opracowanie finalnej wersji programu szkoły letniej w Aveiro
  5. Omówienie założeń organizacyjnych oraz merytorycznych w zakresie wydarzeń upowszechniających

14 czerwca

Początek spotkania był bardzo oryginalny. Rozpoczęliśmy od zajęć pokazowych z wykorzystaniem Lego Game, które odbyły się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Uczestnikami zajęć byli studenci PB i nauczyciele pracujący w projekcie MELES. Grę przeprowadził Tomek Stypułkowski (CEO w Instytucie Innowacji i Technologii PB), który odegrał rolę „Złego Szefa”. Pomagało Tomkowi dwoje asystentów: Jola Koszelew i Maciek Kopczyński. “Zły Szef” podzielił grupę na 6 zespołów I przydzielił im bardzo trudne zadanie – złożenie z klocków Lego  kilku konkretnych projektów, na podstawie instrukcji i dostępnych zestawów klocków, które były pomieszane i losowo rozdzielone pomiędzy zespoły. Zespoły wybrały liderów, inżynierów oraz sekretarki. Zadanie było realizowane pod presją czasu w połączeniu ze autorytarnym zarządzaniem “Złego Szefa”. Zespoły rozwiązały swoje zadanie mimo ograniczeń. Lego Game ćwiczy miękkie kompetencje takie jak komunikacja, praca zespołowa I przywództwo.  Na koniec zajęć zostały szczegółowo przeanalizowane zachowania uczestników.

Grupa osób

„Zły Szef“  podzielił swoich pracowników na grupy według wzrostu.

Nie są ważne nasze kompetencje i doświadczenie?

Grupa osób

Jak możemy zrealizować to zadanie? Nie mamy nawet połowy potrzebnych klocków!

Grupa osób

Krzyk na nas nie działa, SzefieJ  Pomóż nam w poprawieniu komunikacji, zmotywuj nas J

Straciliśmy dużo czasu. Nie zdążyliśmy L

Gra nas skutecznie obudziła. Wnioski zostały wyciągnięte. Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy serię spotkań z przedstawicielami lokalnego system wsparcia przedsiębiorczości akademickiej.

Grupa osób

Magda Rutkowska-Sowa z Biura Ochrony Własności Intelektualnej PB zaprezentowała polskie prawne regulacje w obszarze ochrony własności intelektualnej

Tomasz Stypułkowski

Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości akademickiej na Politechnice Białostockiej, prezentacja Instytutu Innowacji I Technologii PB oraz Inkubatora Przedsiębiorczości PB przygotowana i wygłoszona przez Tomasza Stypułkowskiego, prezesa instytutu

Ostatnia część pierwszego dnia spotkania upłynęła na prezentacjach projektów biznesowych  studentów – uczestników szkół letnich na Chios i w Aveiro.

Michał Grześ

Michał Grześ  z zespołu Photon – prawdziwa historia sukcesu studentów – uczestników projektu MELES, którzy wzięli udział w szkole letniej na Chios. Photon – robot edukacyjny, który uczy dzieci programowania, zebrał założoną kwotę na Kickstarterze w zaledwie kilka dni.

Kapitan Wołejsza

Nasz MELESowy Szef się rozmarzył: Photon, który uczy dzieci przedsiębiorczościJ

June 15

Podczas drugiego dnia wizyty studyjnej pracowaliśmy nad dokładnym programem szkoły letniej w Aveiro nad MELESowym ebookiem.

Przedyskutowaliśmy założenia wydarzeń upowszechniających projektu i ustaliliśmy  dokładny program pierwszego wydarzenia, które odbędzie się w Lipsku, w listopadzie.

Grupa osób

Jest bardzo ważne aby wszystkie rozdziały ebooka były gotowe do końca czerwca

16 czerwca

Ostatni dzień spotkania wybraliśmy się na rejs statkiem wycieczkowym.

Grupa osób

Jak dobrze odpocząć po ciężkiej pracy na łonie pięknej natury