Szczecińskie spotkanie projektu MELES odbyło się na Akademii Morskiej w Szczecinie w dniach 26-28 kwietnia 2016. Najważniejsze cele tego spotkania to:
Spotkanie projektowe otworzył profesor Piotr Treichel, prorektor ds. Nauczania oraz profesor Zofia Jóźwiak, dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu.
Następnym punktem była wizyta na statku szkolno-badawczym m/v Nawigator XXI.
Załoga MELESowa na mostku kapitańskim
Po części oficjalnej rozpoczęła się część robocza. Pierwszym prelegentem był Konrad Frontczak, prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej, spółki celowej AM.
MUS IC sounds good 🙂 – Maritime University of Szczecin Innovation Centre
Przed obiadem Utz Dornberger i Christian Hauke podsumowali postęp prac nad podręcznikiem do Przedsiębiorczości. Ponad 90% materiałów zostało już zebranych, a pozostałe będę przesłane do końca maja 2016. Spośród zespołu projektowego został wybrany komitet edycyjny, którego zadaniem jest zakończenie prac merytorycznych i przekazanie zawartość do osoby odpowiedzialnej za stronę graficzną. Podręcznik/E-book będzie opublikowany do końca września 2016. Będzie stanowił element zaproszenia, które będą rozesłane do uczestników trzech wydarzeń upowszechniających, które odbędą się w roku akademickim 2016/17 i mają zapoczątkować cykl konferencji związanych z Przedsiębiorczością.
Po obiedzie zaprezentowała się trójka studentów, uczestników szkoły letniej w Aveiro, którzy zaprezentowali swoje pomysły biznesowe.
Studenci AM od lewej: Justyna Romej (JIT Logistic), Ola Kuchta (innovative Fridge) i Michał Jezik (Hydrogen Fuel)
Po prezentacji wywiązała się interesująca dyskusja, która będzie kontynuowana podczas szkoły letniej.
Na koniec pierwszego dnia skupiliśmy na sprawach administracyjnych. Związane one były głównie z zatwierdzeniem raportu przez agencję, wskazówkami odnośnie raportu końcowego, wypełnieniem wskaźników projektu oraz organizacją wydarzeń upowszechniających.
Podczas drugiego dnia spotkania, mieliśmy okazję wysłuchać pomysłów pozostałych studentów z grupy uczestników szkoły letniej.
Studenci AM, od lewej: Eric Kulbiej (Reefer ShipManagement), Michał Szczygło (Travel Company) i Elwira Kałkowska (Container Warehouse)
Po prezentacjach pomysłów biznesowych, wystąpił Zachodniopomorski Klaster Morski z ofertą konkretnego wsparcia (Andrzej Podlasiński i Karolina Wiśniewska), a następnie Rafał Zahorski, który opowiedział o tym jak rozpoczął swój biznes inspirując nas jednocześnie w temacie Przedsiębiorczości.
Prezentacja Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego (Karolina Wiśniewska)
Inspirujące wystąpienie Rafała Zahorskiego (drugi od prawej)
Spotkanie zakończyło się wielopłaszczyznowa wymiana doświadczeń.
Najważniejszym punktem naszego spotkania było uczestnictwo partnerów w zajęciach z Przedsiębiorczości, które zostały poprowadzone dla studentów pierwszego roku Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu przez Bugusza Wiśnickiego i Piotra Wołejszę. Pierwsza część zajęć poświęcona była prezentacji pomysłów studenckich. Następnie, przy wsparciu międzynarodowej grupy nauczycieli, studenci rozwijali swoje pomysły w oparciu o Business Model Canvas. Szczególny nacisk został położony na elementy oferty dla klienta. Studenci gromadzili dane o potencjalnych klientach na ich produkty/usługi, ich zadaniach, problemach i zaletach korzystania z zaproponowanych produktów/usług.
Na koniec zajęć Studenci zaprezentowali postęp w realizacji projektu i otrzymali cenne uwagi od nauczycieli, które pomogą w przygotowaniu końcowych prezentacji na zaliczenie przedmiotu.