Szkoła letnia na Chios – fotorelacja

Szkoła Letnia na Chios

16 -29 lipca 2015 r.

16 lipca na gorącej i pięknej, greckiej wyspie Chios rozpoczęła się pierwsza szkoła letnia w ramach projektu MELES (More Enterpreunerial Life at European Schools). W aktywnościach szkoły wzięło udział 40 uczestników z 8 krajów (Kostaryka, Ekwador, Niemcy Grecja, Honduras, Mozambik, Portugalia i Polska) z 5 uniwersytetów.

Uczestnikami szkoły letniej na Chios było sześcioro studentek i studentów za Politechniki Białostockiej: Diana Miszkiel, Kasia Łojkowska, Marek Antoniuk, Arek Bieroza, Michał Grześ i Marcin Joka.

Inauguracja szkoły miała miejsce w sercu portu w Chios, w historycznym budynku o nazwie Bourtazi.

Grupa ludzi

Czas zacząć sesję: „Pitch close to the beach”

W czasie sesji zaprezentowali się wszyscy nauczyciele i studenci. Miejsce inauguracji odcisnęło swoje wyraźne piętno na niektórych wystąpieniach.

Christian Hauke z Uniwersytetu w Lipsku: “Obiecuję, zostaniecie po szkole takimi dużymi rekinami biznesu☺”

Mieliśmy możliwość wysłuchania 30 studenckich prezentacji na temat ich pomysłów na biznes.

Pierwszy występował zespół z Uniwersytetu w Aviero

Grupa ludzi

Stół należy do nas, zakomunikował Patryk z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Międzynarodowy niemiecki zespół z Uniwersytetu w Lipsku

Statek

M/f Ariadne wpłynął między Lipsk I Białystok ☺

Grupa ludzi

Najbardziej techniczne prezentacje z Politechniki Białostockiej: od lewej – Diana Miszkiel, Kasia Łojkowska, Arek Bieroza, Marek Antoniu, Marcin Joka i Marta Sabasińska upoważniona do prezentacji przez Michała Grześ ☺

Pierwsza prezentacja z Uniwersytetu w Aegean była taaaaka długa

Po prezentacjach w porcie wszyscy uczestnicy wrócili na Uniwersytet w Aegean na „Teambuilding Games” poprowadzone przez Prof. Marię Lekakou.

Grupa ludzi

Jak uatrakcyjnić młodym ludziom pobyt na Chios? To był temat pierwszej gry.

Drugi dzień zaczął się od zajęć z Przywództwa, które przeprowadził Dream Team z Białegostoku, tzn. Jolanta Koszelew i Maciej Kopczyński.

Grupa ludzi

Zajęcia z Białegostoku przygotowujące studentów do Leadership Games.

W zastępstwie za “Marshmallow challenge” zrobiliśmy “Greek Challenge”. Na szczycie wieży studenci umieszczali oliwkę zamiast pianki.

Grupa ludzi

O mój Boże jak zbudować wieżę z makaronu?

Najwyższa wieża I ich konstruktorzy

Druga gra I drugie wyzwanie. Kto jest silniejszy?

Polska versus …

…. reszta świata

Grupa ludzi

Piłeczka na miejscu, zwycięzcami są nauczyciele.

Kpt .Wołejsza

Gdzie ta piłka?

Jest!

Leadership Games zakończone. Mieliśmy mnóstwo zabawy i zadowolenia. Z takim zespołem możemy zacząć projektować biznes.

W kolejnych dniach rozpoczęły się zajęcia z bloku Przedsiębiorczość poprowadzone przez nauczycieli z Uniwersytetu w Lipsku – Chrisitana Hauke i Utza Dornberger.

Grupa ludzi

Na kolejnych zajęciach z bloku Przedsiębiorczość odkrywały się „tajemnice” kolejnych pól narzędzia do projektowania biznesu o nazwie Business Model Canvas

Grupa ludzi

Prof. Utz Dornberger zaprezentował również 10 typów innowacji w czasie swoich zajęć. Rozpoznanie typu innowacji jest kluczowe przy definiowaniu przewagi konkurencyjnej projektowanego biznesu

Grupa ludzi

Wyniki pracy przy projektach z Business Model Canvas zmieniły wystrój wnętrza Sali wykładowej na kilka dni☺

W ramach bloku Przywództwo nauczyciele z Politechniki Białostockiej przeprowadzili zajęcia z metodyki Design Thinking, która świetnie się sprawdza w projektowaniu produktów i usług przez zespołu multidyscyplinarne. Nasze zespołu dostały ambitne zadanie – przygotowania prototypu nowego, dopasowanego do potrzeb użytkownika, portfela. Design Thinking rozwija umiejętności przywódcze, kreatywność, empatię i współpracę w zespołach o różnych kompetencjach.

W tym samym bloku znalazły się również takie tematy jak Kultura Organizacyjna Firmy i zajęcia z Pitch Elevator czyli przygotowania do prezentacji inwestorskiej.

Tablica z przyklejonymi karteczkami

Widać było, że studentom bardzo podoba się nauka metodą “learning by doing”

Grupa ludzi

Studentów tak wciągnęło projektowanie portfela, że nauczyciele mieli czas aby pozować do zdjęć☺

Trzeci blok przedmiotu – Innowacje poprowdzili nauczyciele z Uniwesrytetu w Aegean: Maria Lekakou i Athena Roumboutsos.

Na dowód tego że inspirację do innowacji można znaleźć wszędzie, Athena Roumboutsos zorganizowała spacer po Chios.

Grupa ludzi

Spacer po Chios w ramach zajęć “Cameras on” – był lekcją inspiracji w poszukiwaniu innowacji

Grupa ludzi

Spacer do Chios był tylko wstępem do dalszych rozważań na zajęciach na temat procesu realizacji projektów innowacyjnych w firmach

Grupa ludzi

Prawdziwą lekcją przedsiębiorczości było spotkanie z twórcą produktów marki COCO-MAT. Story telling i dobry kontakt ze studentami doświadczonego przedsiębiorcy zrobiły swoje☺

Grupa ludzi

Był też czas na zabawę …. ale ….. oczywiście połączony z nauką …. z nauką tańca w międzynarodowym towarzystwie

W ostatnim dniu szkoły odbyły się prezentacje wszystkich sześciu projektów finałowych. Prezentacje były doskonałą okazją do zaprezentowania efektów kształcenia przedmiotu. Poziom wszystkich prezentacji był wyrównany i niełatwo było wyłonić zwycięzcę na którego głosowali zarówno studenci jak i nauczyciele.

Tańcząca grupa ludzi

Ostatni dzień szkoły letniej – finałowe prezentacje projektów biznesowych

Grupa ludzi

Zwycięski team w konkursie prezentacji fianałowych, od lewej: Ana Pereira, Aleksandra Kłos, Michał Grześ, Lesly Castro i Giannis Provatenos. Tutuł projektu – ‘Hang Up Xperience!’