Wizyta studyjna w Department of Shipping Trade and Transport w University of the Aegean, Chios, Grecja, 23- 25 luty 2016

Spotkanie lutym 2016 roku był szóstym kolejnym spotkaniem projektowym MELES i drugim zorganizowanym przez University of the Aegean. Tym razem spotkanie odbyło się w budynku Izby Gospodarczej w Chios. Ku zadowoleniu uczestników podczas pobytu na wyspie świeciło słońce i była fantastyczna pogoda charakterystyczna dla tego zakątka Europy.

W spotkaniu uczestniczyło 11 osób reprezentujących partnerów projektu MELES: Christian Hauke & Peter Sommer (University of Leipzig, Niemcy), Piotr Wołejsza & Bogusz Wiśnicki (Akademia Morska w Szczecinie, Polska), Tatiana Tchemisova Corderio & Isabel Cação (Universidade de Aveiro, Portugalia), Jolanta Koszelew & Maciej Kopczyński (Politechnika Białostocka, Polska), Maria Lekakou&Eleni Iakovaki&Evangelia Stefanidaki (University of the Aegean, Grecja).

Na nasz pierwszy dzień, tj. wtorek 23 lutego, rozpoczęło się od serdecznego powitania przez Marię Lekakou. Podczas pierwszej sesji partnerzy MELES omówili bieżące zagadnienia administracyjne, jak również kwestie dotyczące publikacji e-book. W drugiej sesji były prezentacje zaproszonych gości, w których uczestniczyli studenci. Należy zauważyć, że studenci University of the Aegean uczestniczyli w większości sesji trzydniowego spotkania MELES. W odniesieniu do e-booka studenci wnieśli uwagi odnośnie atrakcyjności i użyteczności tej publikacji. Zasugerowano zmiany strukturalne i określono standardy interaktywnych, jak i nieinteraktywnych odsyłaczy. Spodziewany efekt końcowy, jakim jest e-book MELES dzięki poczynionym zmianom powinien być wewnętrznie spójny i zgodny z założonymi celami, jakie zostały one ustalone w trakcie projektu.

Druga sesja spotkania była poświęcona prezentacjom inicjatyw w zakresie przedsiębiorczości tzw. Blue Growth. Mieliśmy okazje posłuchać wystąpień: Mantaleny Kaili (polityka wsparcia dla Blue Growth, łączność z biurem w Pireusie), Micahela Marinos (Forkys biotechnology) i Marii Tstsiringou (Se(A) Through). Uczestnicy mogli zapoznać się z innowacyjnymi pomysłami dot. zrównoważonej przedsiębiorczości i sposobami przekształcania pomysłów biznesowych w duże przedsięwzięcia.

Studenci z University of the Aegean

Na nasz drugi dzień, środa 24 lutego, rozpoczął się od udziału w warsztatach studenckich. Tematem zajęć było Kreatywne i innowacyjne myślenie w przedsiębiorczości.

Slajd

Wybierz obszar przedsiębiorczości związanej z morzem … (Select your blue activity …)

Wszyscy przedstawiciele partnerskich uczelni MELES zostali przydzieleni do zespołów studenckich, które miały obrać obszar gospodarki, w ramach którego mieli zaproponować pomysł innowacyjny. W krótkim czasie, w ramach współpracy grupowej zaproponowano rozwiązywania wpisujące się w istotne potrzeby zrównoważonego rozwoju gospodarki morskiej. Każdy zespół miał lidera, opiekuna czasu oraz osobę odpowiedzialną za prezentację wyników. Po 30 minutach przedstawiciele grup zaprezentowali swoje pomysły wg ustalonego schematu (problem, rozwiązanie, finansowanie, dalszy rozwój). Niewątpliwie istnieją wielkie możliwości implementacji innowacyjnych pomysłów w gospodarce morskiej, a ćwiczenie dowiodło skuteczności pracy grupowej.

Grupa ludzi

To jest trudniejsze niż wcześniej zakładaliśmy…

Grupa ludzi

Niektóre prezentacje studentów były bardzo emocjonalne

Pod koniec sesji odbyła się debata z ekspertami zewnętrznymi nt. jak powinno się kształcić studentów w przedsiębiorczości. Uczestniczyli w debacie: Natasha Kostantelou (Aegean Startups) i Stratos Tsalamanios (HELLENIC SHORTSEA SHIPOWNERS ASSOCIATION). Uczestnicy debaty poruszali temat umiejętności i innowacyjnego myślenia, które studenci powinni uzyskać od środowisk akademickich, a które warunkują odniesienie sukcesu w współczesnym zmieniającym się świecie.

Na szczęście miejsce spotkania było blisko starego miasta, co pozwoliło na szybką przerwę na lunch w tradycyjnej restauracji w starym zamku Chios.

Grupa ludzi

W Chios bywają również deszczowe dni o tej porze roku

Prezentacja Natashy Konstantelou

Po południu tego samego dnia Christian Hauke wyjaśnił inicjatywę organizacyjną o nazwie SMILE (http://www.smile.uni-leipzig.de) stworzona w celu pomocy przedsiębiorczym studentom. Później tego samego dnia zespół MELES został zaproszony do uczestnictwa w akademickim wydarzeniu o nazwie The art of Innovation and the Magic of the Economy, które miało miejsce w amfiteatrze University of the Aegean. Dzień zakończył się kolacją w tradycyjnej tawernie w Chios.

Przerwa na kawę

Ostatniego dnia, czwartek 25 lutego, skupił się na sprawach organizacyjnych, a w szczególności podziału zadań w drugim i trzecim roku projektu.

Siła kobiet w projekcie MELES

Po obiedzie, niestety planowany rejs statkiem został odwołany (Siła wyższa! – mówi Maria), ale dzięki temu pozostało trochę wolnego czasu przed ostatecznym pożegnaniem.

Plakat MELES

Adiós Chios!