Wydział Informatyki PB

Wydarzenia

AI w praktyce

Data:13.03.2024r.
Miejsce: Wydział Informatyki, sala 218
Godz. 13.45 
Prelegent: Adam Sujeta (cronn Polska)
 
Temat seminarium skupiony będzie na praktycznym zastosowaniom sztucznej inteligencji (AI) oraz interfejsie programowania aplikacji (API) ChatGPT w różnorodnych projektach. Przedstawione zostaną ilustracje konkretnych korzyści wynikających z implementacji tych technologii, ze szczególnym naciskiem na aspekty techniczne. Przeanalizowane zostaną również zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, w tym modele językowe oparte na głębokim uczeniu, mogące efektywnie analizować dane i generować precyzyjne odpowiedzi.

Scena testowania

Data:10.01.2024r.
Miejsce: Wydział Informatyki, sala 218
Godz. 13.45 
Prelegent: Krzysztof Tarasiewicz (cronn Polska)
 
W dniu 10.01.2024 r. miało miejsce seminarium skierowane do wszystkich studentów WI prowadzone przez eksperta praktyka z firmy cronn Krzysztofa Tarasiewicza. Spotkanie poświęcone było  Playwright. 
 
W swojej prezentacji  Krzysztof skoncentrował się na wyjaśnieniu, dlaczego Playwright jest efektywnym narzędziem do automatyzacji testów. Zamiast tradycyjnych porównań z konkurencyjnymi narzędziami, przedstawił unikalne funkcje Playwright i wskazówki, jak mogą one ulepszyć proces testowania.
 
Krzysztof Tarasiewicz rozpoczął swoją karierę jako manualny tester oprogramowania ponad 8 lat temu. Szybko rozszerzył swoje umiejętności, obejmując role szkoleniowe i specjalizując się w Quality Assurance. Znany ze swojego detektywistycznego podejścia w świecie IT, często angażuje się w prace zespołów DevOps i programistów. Jego specjalnością są testy aplikacji webowych, z naciskiem na innowacyjne narzędzia i metody w procesie QA. W swojej codziennej pracy udowadnia, że historyk doskonale odnajduje się w świecie tehnologii.

Zostań żołnierzem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

W dniu 5 grudnia (wtorek) o godzina 12:00 w auli 23C na Wydziale Informatyki miało miejsce otwarte spotkanie online na temat:
„Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość dowiedzieć się o:

– zakresie działalności jednostek Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;
– nowych formach czynnej służby wojskowej;
– korzyściach wynikających z pełnienia zawodowej służby wojskowej;
– trybie postępowania rekrutacyjnego do zasilenia szeregów WOC.


Jubileuszowa, 10. edycja Białostockiego Testu Informatyków

170 uczestników, 16 partnerskich firm z branży IT, pula nagród przekraczająca 17 tysięcy złotych oraz 4 indeksy na studia zdobyte w kategorii uczniowskiej – to bilans dziesiątej edycji Białostockiego Testu Informatyków. Wydarzenie 29 listopada 2023 r. zorganizował Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

Dziesiąta edycja Białostockiego Testu Informatyków na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej przyciągnęła aż 170 uczestników. Wśród nich studentów i uczniów szkół średnich z Białegostoku, Grajewa, Sokółki, Wysokiego Mazowieckiego. Wszyscy rozwiązywali zadania w formie testu wielokrotnego wyboru w 9 kategoriach tematycznych: cyberbezpieczeństwo, bazy danych, DevOps, technologie chmurowe – Azure, technologie webowe, znajomość języka C++, znajomość języka C#, znajomość języka Java, znajomość języka Python.
(więcej…)


Zwinne Zarządzanie Projektem: Scrum w Działaniu

Data: 27.11.2023

Aula 12B, godz. 16.00

Firma: Transition Technologies MS

Temat: Zwinne Zarządzanie Projektem: Scrum w Działaniu

Prelegent: Paweł Czaplejewicz

Wydarzenie satelitarne w ramach Białostockiego Testu Informatyków 2023

 

Przyjrzyj się praktycznym przykładom zastosowania Scruma, dowiadując się, jak ta metoda zwiększa efektywność projektów poprzez elastyczność, komunikację i iteracyjne dostarczanie wartości.


Wstęp do programowania urządzeń IoT z użyciem języka C, C++

Data: 24.11.2023

Aula 23C/1, godz. 12.00

Firma: PLUM 

Temat: Wstęp do programowania urządzeń IoT z użyciem języka C, C++

Prelegent: Marek Łapiński, Kierownik Sekcji Programistów, wieloletni pracownik Plum

Wydarzenie satelitarne w ramach Białostockiego Testu Informatyków 2023

 

Na warsztatach pokażemy konkretne urządzenia oraz sposoby ich programowania. Celem warsztatu jest przełożenie wiedzy zdobytej na studiach, na namacalny produkt, którym można sterować.

 


Jak gadać z AI. Legalny niewolnik w XXI wieku

Data: 23.11.2023

Aula 23C/1, godz. 12.00

Firma: Britenet 

Temat: Jak gadać z AI. Legalny niewolnik w XXI wieku

Prelegent: Emil Dworakowski

Wykład satelitarny w ramach Białostockiego Testu Informatyków 2023

 

AI zdobywa coraz więcej popularności w systemach – i słusznie. Sprawdźmy z jakich narzędzi może korzystać deweloper, aby zwiększyć swoją produktywność.


Software Engineer – jak być lepszym programistą

Data: 23.11.2023

Aula 12B, godz. 12.00

Firma: Inspeerity

Temat: Software Engineer – jak być lepszym programistą

Prelegent: Sebastian Dąbkowski

Wykład satelitarny w ramach Białostockiego Testu Informatyków 2023

 

Prezentacja przybliżająca współczesne wymagania pracy programisty to podróż przez obraz dzisiejszego świata programowania. Omówione zostaną kluczowe umiejętności niezbędne dla sukcesu w tej profesji oraz konkretne kroki, które pozwalają skutecznie odnaleźć się w dynamicznym środowisku zawodowym programisty.


Testowanie aplikacji z użyciem Junit i Groovy

Data: 21.11.2023

Aula 12B, godz. 12.00

Firma: Transition Technologies-Software

Temat: Testowanie aplikacji z użyciem Junit i Groovy

Prelegent: Mateusz Bałakier, doświadczony Programista z Transition Technologies-Software, Senior Java Developerem z ponad 10-letnim stażem 

Wykład satelitarny w ramach Białostockiego Testu Informatyków 2023

 

Wykład kierowany był do studentów, których interesuje tematyka: „Dlaczego warto automatycznie testować kod? Jak pisać dobre testy? Jak nazywać testy? Praktyczne przykłady oparte o JUnit i Groovy (Spock).


Small Data: Refining the New Oil

Data: 21.11.2023

Aula 12B, godz. 14.00

Firma: Spyrosoft

Temat: Small Data: Refining the New Oil

Prelegent: Małgorzata Łoś-Brzozowska, AI Data Scientist w Spyrosoft S.A.

Wykład satelitarny w ramach Białostockiego Testu Informatyków 2023

 

Zastanawialiście się kiedyś, jak wartościowe potrafią być dane? Jak zmieniają świat? Przyjrzymy się, dlaczego dane są nazywane nowym olejem gospodarki. Odkryjemy ich znaczenie w dzisiejszym świecie, gdzie informacje są kluczowym surowcem. Mając do dyspozycji nawet małe dane, możemy podejmować właściwe, najlepsze dla nas decyzje.


Jak pracować nad modelami Data Science – seminarium ING Bank Śląski

W dniu 16.11.2023 r. na Wydziale Informatyki odbyło się seminarium  „Jak pracować nad modelami Data Science”. Podczas spotkania swoim doświadczeniem podzieli się z naszymi studentami Michał Owczarek i Aleksander Gawlik z ING Banku Śląskiego.

Podczas zajęć przedstawili:

  • jak wygląda praca w obszarze Data Science w dużym banku,
  • jak pracuje się nad modelami Data Science z perspektywy biznesowej,
  • przykłady modeli Data Science wykorzystywanych w biznesie,
  • proces wdrażania modeli Data Science – rola ML DevOps’a.

Otwarcie sali patronackiej cronn

15 listopada 2023 r. na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej oficjalnie otworzyliśmy salę patronacką, której fundatorem jest firma cronn Polska. Wyróżnia się na tle innych pomieszczeń, z których korzystają nasi studenci. Umiejętnie łączy atmosferę edukacyjną z dynamiką środowiska biznesowego.

Wystrój sali 218 to efekt współpracy firmy cronn Polska z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej. Wymagania jednej i drugiej strony umiejętnie połączyła Magdalena Artysiewicz.

Firma cronn aktywnie uczestniczy w życiu Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Wspiera zarówno wydarzenia organizowane przez Wydział, jak też wpływa na realizowany tu program dydaktyczny. Angażuje się w proces konsultacji nowych i modernizowanych programów kształcenia na Wydziale Informatyki PB.

15 listopada 2023 r. w uroczystym otwarciu sali patronackiej udział wzięli:

  • dr hab. inż. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej,
  • władze Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, na czele z dziekan dr hab. Dorotą Mozyrską, prof. PB,
  • przedstawiciele firmy cronn Polska, na czele z Maciejem Nowickim,
  • Adrian Twardowski, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej,
  • oraz studenci kierunku informatyka.

Wykład inauguracyjny o metodach pracy i wartościach firmy cronn Polska wygłosił Radosław Postołowicz.

 

Fotogaleria dostępna na stronie: https://pb.edu.pl/2023/11/16/na-wydziale-informatyki-powstala-sala-patronacka-cronn-polska/


Cyberbezpieczeństwo w praktyce: IAM (Identity and Access Management) nie taki, jak go malują

Plakat/Zaproszenie na wykład otwarty z obszaru cyberbezpieczeństwa prowadzony przez ekspertów z EY w ramach Koła Naukowego Go Security. W tle, w bardzo słabym świetle widoczne ręce nad klawiaturą komputerową. Na pierwszym planie, w części środkowej lewej części plakatu, na żółtym, wyrazistym tle, treść zaproszenia na wykład. W prawym, dolnym rogu logo EYZapraszamy na ostatnie w tym roku akademickim otwarte seminarium z obszaru cyberbezpieczeństwa prowadzone przez specjalistów z firmy EY w ramach działalności koła naukowego Go Security. Seminarium odbędzie się 14.06.2023 (środa) o godz. 17.30 w Auli 12B.

Prelegenci: Aleksandra Jędrzejaszek oraz Marcin Marciniak

Temat: IAM (Identity and Access Management) nie taki, jak go malują.

Przewidywany czas trwania: 1h + pytania.

Dlaczego duże firmy idą w jedno narzędzie IAM i osobny zespół – okiem matematyka i informatyka z kilkunastoletnim stażem w branży CyberSec, w największych Polskich i Światowych firmach.

Organizatorem spotkania jest koło naukowe Go Security


BialJam 2023

W dniach 9-11.06 2023 na Wydziale Informatyki PB miał miejsce największy na Podlasiu, , trwający nieprzerwanie 48 godzin, hackathon poświęcony tworzeniu gier komputerowych.

Zawody zwyciężyła drużyna Reckless” w składzie Klaudia Kojro i Kajetan Radulski. wygrali BialJam 2023. Ich gra „Kin Sheep” była najlepsza z kilkunastu stworzonych. Oprócz głównej nagrody, otrzymała także Nagrodę Publiczności. Drugie miejsce zajęła drużyna „Kubek Lodem” z grą „Nordic Licence”, trzecie zaś miejsce przypadło drużynie „Chilli Batatas”, która stworzyła grę „Drakkar”.

 

W tegorocznych zmaganiach udział wzięło 13 zespołów, w sumie niemal 50 osób. Organizatorami tego wydarzenia byli Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej oraz Studenckie Koło Naukowe Vector.

 

Zawody zostały wsparte przez: Polskie Towarzystwo Informatyczne, WORD Białystok, No Fluff Jobs, Galaktus, Kruko i Evermotion.  

 

 


Cyber@rms: Red vs Blue – atak i obrona okiem analityka SOC”

Zapraszamy w dniu 29.05.2023 na wykład otwarty z obszaru cyberbezpieczeństwa:  Red vs Blue – atak i obrona okiem analityka SOC”. Wykład odbędzie się na Wydziale Informatyki o godz. 12 w sali 23C. Swoim doświadczeniem podzielą się z nami specjaliści z firmy Cyber@arms Paweł Jacewicz oraz Patryk Milewski.

 

Cyber@rms to firma łącząca w sobie bogate doświadczenie członków zespołu z innowacyjnością na najwyższym poziomie. Świadczymy szeroki zakres usług cyberbezpieczeństwa – od najbardziej kompleksowych i długofalowych (CISOaaS, SOCaaS), po punktowe (testy penetracyjne, analizę forensic , doradztwo).

 

Członkowie zespołu Cyber@rms współpracowali z największymi firmami w Polsce i na świecie. Cechuje nas pragmatyczne podejście i efektywność poprzez precyzyjny dobór narzędzi do realizacji celów postawionych przez Klientów. Uważamy, że głęboka specjalizacja, pasja i konsekwencja to najlepsza droga do sukcesu każdego przedsięwzięcia.

 

Wykład został zorganizowany w ramach działalności Koła Naukowego Go Security.

 


Warsztaty LBPro dla studentów Wydziału Informatyki PB

logo LBProOd 25/04/2023 r. firma LBPro prowadziła warsztaty dla studentów Wydziału Informatyki PB. Warsztaty realizowane były w ramach przedmiotu Programowanie aplikacji WWW w technologii .NET.W każdy wtorek ekspert LBPro wprowadzał studentów w kolejne etapy tworzenia aplikacji internetowych. Podczas zajęć studenci mieli możliwość skorzystania z ogromnego doświadczenia ekspertów w obszarze realizacji projektów opartych o środowisko .NET.

Dziękujemy LBPro za podzielenie się z naszymi studentami profesjonalną wiedzą ekspercką z programowania w .NET jak również za wspieranie studentów w intensywnym myśleniu zapewniając im na każdych zajęciach odpowiednią dawkę słodkości.


Cyberbezpieczeństwo w praktyce: Blokada usług – wykład otwarty ekspertów EY

Tło grafiki to dłonie piszące tekst na klawiaturze. Wszystko w kolorach ciemnych. W centrum zdjęcia na żółtym tle napis: Zaproszenie. Spotkanie w ramach cyklu zajęć praktycznych prowadzonych przez ekspertów EY w ramach koła naukowego Go Security. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. W prawym dolnym rogu logo firmy EYZapraszamy na kolejny wykład otwarty prowadzony przez specjalistów z EY z obszaru cyberbezpieczeństwa. Wykład będzie miał miejsce w najbliższą środę (24.05.2023) o godz. 17.30 w sali 23C-1. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć również w formie online. Link do wykładu: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MjY1YjYwOTUtMzdjNy00MWU4LWI2YTUtMGFhMmJiZWFlMWQ2%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%225b973f99-77df-4beb-b27d-aa0c70b8482c%22%2c%22Oid%22%3a%22946744cf-2f07-4ddc-9b55-8006966ca1a2%22%7d

Temat: Znowu nie działa… – blokada usługi czyli kilka słów o atakach typu (D)DoS
Przewidywany czas trwania: 1h + pytania.
Prowadzący: specjalista network Łukasz Formas

W prezentacji poruszone zostaną zagadnienia dotyczące działania, historii, rodzajów ataków typu (D)DoS. Nastąpi również próba odpowiedzi na pytania dlaczego te ataki są tak popularne, jakie mechanizmy wykorzystują i jak można się przed nimi ustrzec.

Organizatorem spotkania jest koło naukowe Go Security


EastRobo 2023

Już po raz 10. na Międzynarodowy Turniej Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej przyjechali robotycy z całego kraju i z zagranicy. Zawody rozegrano w 13 maja w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. W tegorocznej edycji EastROBO 2023 wystartowało 197 zawodników i 182 oryginalnych konstrukcji.

W tym roku pierwszą nagrodę przyznaną przez sędziów turnieju zdobyła drużyna z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i ich konstrukcja STJM, natomiast nagrodę publiczności otrzymał Dzik, czyli mobilny robot skonstruowany przez studentów z drużyny Białystok Dynamics z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

 

Organizatorem zawodów EastROBO jest koło naukowe Mobilne Systemy Inteligentne działające na Wydziale Informatyki, przy wsparciu Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. Organizację Międzynarodowego Turnieju Robotów EastROBO 2023 wspiera Miasto Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w charakterze Partnera Strategicznego.

 

Zawody zostały również wsparte przez: TME, APS S.ASaMasz.


Turniej szachowy o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej

Plakat turnieju szachowego. Granatowe tło, lewy górny róg logo „Science Kultura”, lewa część na środku – tytuł wydarzenia „Turniej szachowy o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej” w prawej części plakatu okrągłe zdjęcie figur szachowychW dniu 06/05/2023 r. odbył się Turniej szachowy o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej. Turniej zorganizowany został przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. W turnieju uczestniczyło blisko 80 osób. Zwycięzcą okazał się międzynarodowy mistrz Jakub Kosakowski. Drugie miejsce zajął arcymistrz Tomasz Markowski. Na trzeciej pozycji znalazł się Kacper Żochowski, który jest mistrzem FIDE.

Dodatkowo przyznano jeszcze trzy nagrody. Najlepszą kobietą okazała się Michalina Rudzińska, aktualna mistrzyni Polski. W kategorii najlepszy uczeń znalazła się Klara Szczotka, która jest aktualną mistrzynią Polski do lat 16. Natomiast w kategorii na najlepszego studenta uplasował się Maciej Kamiński.

Turniej szachowy odbył się w ramach projektu „SCIENCE Kultura”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kierownikiem projektu jest mgr. Joanna Panasiuk zaś koordynatorem Wydarzenia mgr Agnieszka Makarec.

Fotorelacja z turnieju dostępna jest na stronie: https://pb.edu.pl/2023/05/06/miedzynarodowy-mistrz-jakub-kosakowski-wygral-turniej-szachowy-o-puchar-rektor-politechniki-bialostockiej/


Splunk – warsztaty ekspertów EY

Tło grafiki to dłonie piszące tekst na klawiaturze. Wszystko w kolorach ciemnych. W centrum zdjęcia na żółtym tle napis: Zaproszenie. Spotkanie w ramach cyklu zajęć praktycznych prowadzonych przez ekspertów EY w ramach koła naukowego Go Security. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. W prawym dolnym rogu logo firmy EYDnia 29.03.2023 (środa) o godz. 17.30 odbędą się na Wydziale Informatyki PB kolejne warsztaty z obszaru cyberbezpieczeństwa prowadzone przez ekspertów EY w ramach koła naukowego GoSecurity. Warsztaty będą miały charakter otwarty, jednak ich stacjonarna forma, sprawia, iż liczba miejsc jest ograniczona.
Tematyka warsztatów poświęcona będzie jednemu z najpopularniejszych rozwiązań klasy SIEM – Splunk.
Podczas zajęć uczestnicy warsztatów zainstalują i przygotują środowisko narzędzia Splunk, poznają podstawy wykonywania zapytań oraz najczęściej wykorzystywane komendy, aby następnie wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce tworząc zapytania do specjalnie przygotowanych scenariuszy.

Link do rejestracji:
https://forms.office.com/e/ahx4VgYbEP (wymagane konta microsoft politechniki). Rejestracja kończy się 25.03.2023 o godzinie 23:59.
Szczegółowe informacje zostaną rozesłane osobom zarejestrowanym w dniu 27.03.2023 drogą mailową.


Rada Przedsiębiorców na Wydziale Informatyki w dniu 14/12/2022 r.

Napis: Rada Przedsiębiorców Wydziału Informatyki Politechniki BiałostockiejData wydarzenia: 14.12.2022

 

W dniu 14/12/2022 na Wydziale Informatyki PB odbędzie się posiedzenie Rady Przedsiębiorców działającej przy Wydziale.

Podczas posiedzenia poruszone zostaną dwie główne kwestie: możliwości uzyskania finansowania projektów realizowanych wspólnie pomiędzy uczelnią a środowiskiem społeczno-gospodarczym (w tym B+R) oraz modernizacja programów studiów na studiach pierwszego stopnia kierunku Informatyka.

Informacje na temat możliwości uzyskania finansowania w ramach Akademickiej Sieci Via Carpatia przedstawi Prorektor ds. Rozwoju PB – dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, zaś inne możliwości uzyskania środków na wspólną działalność (w tym z funduszy europejskich) naświetli Kierownik Biura ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych PB – mgr Daniel Puch.

Plany związane z modernizacją programów studiów na kierunku Informatyka zaprezentuje Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr inż. Andrzej Chmielewski.

Agenda spotkania:

  • 13:15 – 13:20 Otwarcie posiedzenia
    • dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB – Dziekan Wydziału Informatyki

Możliwości finansowania wspólnych projektów PB z otoczeniem społeczno-gospodarczym

  • 13:20 – 13:40 Informacja na temat Akademickiej Sieci Via Carpatia
    • dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB – Prorektor ds. Rozwoju, PB
  • 13:40 – 14:10 Informacja na temat projektów ogólnokrajowych i europejskich
    • Daniel Puch – Kierownik Biura ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych, PB
  • 14:10 – 14:25 Dyskusja

Dydaktyka na WI

  • 14:25 – 14:40 Modernizacja programów studiów, akredytacje
    • dr inż. Andrzej Chmielewski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia
  • 14:40 – 14:55 Dyskusja
  • 14:55 – 15:00 Podsumowanie, podziękowania i zakończenie spotkania.

Udany biznes powstaje dzięki innowacyjnym pomysłom

fot. Moritz PietzchkeZapraszamy studentów Wydziału Informatyki PB na wykład p. Moritz’a Pietzchke pt. „Udany biznes powstaje dzięki innowacyjnym pomysłom”. Wykład odbędzie się w dniu 08.12.2022 r. (czwartek) w auli 12B Wydziału Informatyki PB o godz. 14:45.

Moritz Pietzchke jest studentem informatyki oraz młodym przedsiębiorcą, współwłaścicielem firmy informatycznej Westcode (www.westcode.de).

Podczas wykładu w języku angielskim Moritz podzieli się własnym doświadczeniem biznesowym oraz poruszy następujące zagadnienia:

  1. Metody i paradygmaty czystego kodu.
  2. Zwinne tworzenie oprogramowania: wartości, zasady, modele.

EY: wstęp do testów penetracyjnych z CTF

Plakat/Zaproszenie na wykład otwarty z obszaru cyberbezpieczeństwa prowadzony przez ekspertów z EY w ramach Koła Naukowego Go Security. W tle, w bardzo słabym świetle widoczne ręce nad klawiaturą komputerową. Na pierwszym planie, w części środkowej lewej części plakatu, na żółtym, wyrazistym tle, treść zaproszenia na wykład. W prawym, dolnym rogu logo EYData wydarzenia: 7.12.2022
 
Już w najbliższą środę 7.12.2022 od 17:30 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach koła naukowego GoSecurity wspieranego przez EY w postaci warsztatu na WI PB.
 
Tematem będzie formalny oraz techniczny wstęp do testów penetracyjnych z CTF w ramach ćwiczeń. Zajęcia poprowadzi Aleksander Malinowski – Analityk EY, grający dla niebieskich, pasjonat technik używanych przez czerwonych – wyznający zasadę, że „wiedzy nigdy dość”.
 
Zapraszamy do udziału członków koła naukowego GoSecurity oraz studentów WI PB. Z uwagi na ograniczone miejsce, na zajęcia obowiązuje lista zapisów w formule kto pierwszy ten lepszy. Zainteresowanych zapraszamy na nasz kanał Discord, gdzie można uzyskać link do zapisów.
 
Uczestnictwo w warsztacie zostanie potwierdzone mailowo na początku przyszłego tygodnia, udostępniona zostanie również instrukcja do wykonania przed warsztatem (instalacja 2 maszyn wirtualnych VirtualBox).

Praca w Big Data w firmie IT – jak wyglądają projekty w ubezpieczeniach?

napis: Data Analyst

Data wydarzenia: 5.12.2022

W dniu 5 grudnia na Wydziale Informatyki PB miał miejsce wykład pt. „Praca w Big Data w firmie IT – jak wyglądają projekty w ubezpieczeniach?”. Wykład skierowany był głównie do studentów kierunku Matematyki Stosowanej. W trakcie spotkania – w oparciu o konkretne przykłady poruszone zostały m.in. tematy:

  • Ile powinno kosztować ubezpieczenie i jak to można policzyć?
  • Kryminalne zagadki, czyli jak wykrywać wyłudzenia ubezpieczeniowe
  • Business Intelligence – wykorzystywanie danych do optymalizacji procesów
  • AI jako skuteczne narzędzie automatyzacji procesów.

Wykład poprowadził Bartłomiej Pietrusiński – Architekt Biznesowy w Sollers Consulting, międzynarodowej firmie specjalizującej się w doradztwie operacyjnym i wdrażaniu oprogramowania.


Białostocki Test Informatyków 2022

Plakat BTI

Data wydarzenia: 30.11.2022

W dniu 30/11/2022 r. na Wydziale miała miejsce 9 edycja Białostockiego Testu Informatyków. W tym roku do konkursu zakwalifikowanych zostało 160 uczestników. Uczestnicy testu rywalizowali w 8 kategoriach tematycznych. bazy danych, DevOps, technologie chmurowe – Azure, technologie mobilne, technologie webowe, znajomość języka C++, znajomość języka C#, znajomość języka Java. Pytania konkursowe zostały opracowane przez specjalistów z firm z branży IT, zaangażowanych w organizację wydarzenia. W tym roku Białostocki test Informatyków został wsparty przez 17 firm współpracujących z Wydziałem Informatyki, co jest liczbą rekordową na przestrzeni wszystkich dotychczasowych edycji.

Laureatami grand prix dziewiątej edycji Białostockiego Testu Informatyków zostali:

  • Kacper Świderek – nagroda 3 tys. złotych
  • Szymon Borys – nagroda 2 tys. złotych
  • Michał Bogusz – nagroda 1,5 tys. Złotych

Wiktoria Tołowińska odbiera Indeks na Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Na zdjęciu od lewej: dr hab. Dorota Mozyrska – Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, Wiktoria Tołowińska, Karol Przybyszewski - Wicedyrektor ds. nauki programowania Technikum Programistycznego InfotechWśród uczniów startujących w Białostockim Teście Informatyków najlepszy wynik uzyskała Wiktoria Tołwińska – uczennica Technikum Programistycznego INFOTECH. Tym samym Wiktoria wygrała indeks na dowolny kierunek studiów dostępnych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

 


EY: Azure – zarządzanie serwisami

Plakat/Zaproszenie na wykład otwarty z obszaru cyberbezpieczeństwa prowadzony przez ekspertów z EY w ramach Koła Naukowego Go Security. W tle, w bardzo słabym świetle widoczne ręce nad klawiaturą komputerową. Na pierwszym planie, w części środkowej lewej części plakatu, na żółtym, wyrazistym tle, treść zaproszenia na wykład. W prawym, dolnym rogu logo EYData wydarzenia: 16.11.2022
 
Zapraszamy na warsztaty  poświęcone zarządzaniu serwisami w Azure. Warsztaty odbędą się w dniu 16.11. 2022. Zajęcia poprowadzi Andrzej Kokociński specjalista z EY. Jest to warsztat wdrożeniowy niezbędny do świadomego poruszania się w Azure. Wymóg: Posiadanie konta studenckiego Azure link: https://azure.microsoft.com/pl-pl/free/students/
 
Wszystkich chętnych do dołączenia zapraszamy na Discorda => https://discord.gg/wHMGGbURxP

EY: ataki socjotechniczne

Plakat/Zaproszenie na wykład otwarty z obszaru cyberbezpieczeństwa prowadzony przez ekspertów z EY w ramach Koła Naukowego Go Security. W tle, w bardzo słabym świetle widoczne ręce nad klawiaturą komputerową. Na pierwszym planie, w części środkowej lewej części plakatu, na żółtym, wyrazistym tle, treść zaproszenia na wykład. W prawym, dolnym rogu logo EYData wydarzenia: 02.06.2022
 
Czy ataki socjotechniczne są popularne? Czy są relatywne tanie w realizacji? Kto/co jest zwykle najsłabszym ogniwem systemów bezpieczeństwa? Na te inne pytania prawdopodobnie uzyskamy odpowiedź uczestnicząc w wykładzie pt. Socjotechnika, czyli słów kilka o fenomenie czynnika ludzkiego w cyberbezpieczeństwie.
 
Wykład odbędzie się 2 czerwca 2022 o godz. 17 w auli W-23C na Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej i jak zwykle poprowadzą go specjaliści z firmy EY.
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Monetyzacja ryzyka cyber – Ile kosztuje bycie cyberbezpiecznym?

Monetyzacja ryzyka cyber - Ile kosztuje bycie cyberbezpiecznymData wydarzenia: 12.05.2022

W czwartek 12.05.2022 na Wydziale Informatyki PB będzie miał miejsce kolejny wykład otwarty z tematyki Cyberbezpieczeństwa. Wykłady cieszące się dużym zainteresowaniem realizowane są cyklicznie przez specjalistów EY wspierających działalność koła naukowego „Go Security”.

Tematem najbliższego spotkania będzie Monetyzacja ryzyka cyber – Ile kosztuje bycie cyberbezpiecznym? Wykład poprowadzi dr Monika Jezierska Associate Partner odpowiedzialna za zarządzanie ryzykiem i jakością w EY Consulting, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

Podczas wykładu poruszone zostaną takie kwestie jak: wymogi prawne i regulacyjne dla obszaru cyberbezpieczeństwa, utrzymywanie poziomu ryzyka cyberbezpieczeństwa na akceptowalnym poziomie czy definiowanie strategii IT i cyberbezpieczeństwa pozwalających na efektywne wspieranie decyzji biznesowych.

Wykład odbędzie się na Wydziale Informatyki PB dnia 12.05.2022 r. (czwartek) o godz. 17:00 w Auli 23C.

Studentów PB zachęcamy do dołączenia do Koła Naukowego „Go Security”! Można to zrobić pisząc maila do dr. inż. Andrzeja Chmielewskiego na e-mail: a.chmielewski [at] pb.edu.pl.

Dla najlepszych członków Koła – możliwość odbycia praktyk w zespole Cyber Security Implementation w EY!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH!


Zapewnienie poufności i integralności informacji na skalę światową – PKI – wykład eksperta z OPI PIB

Ośrodek przetwarzania informacji – państwowy instytut badawczyData wydarzenia: 11.05.2022

W dniu 11/05/2022 r. o godz. 10.20 w Auli B (12B) na Wydziale Informatyki będzie miał miejsce wykład „Zapewnienie poufności i integralności informacji na skalę światową – PKI”, który wygłosi specjalista z obszaru cyberbezpieczeństwa p. Przemysław Rakowski –  zastępca kierownika Działu Bezpieczeństwa w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB).

Prelegent to doświadczony menadżer z obszaru cyberbezpieczeństwa. Posiada tytuł magistra inżyniera informatyki uzyskany na Politechnice Białostockiej. Ukończył także studia Master of Business Administration – Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem na WAT. Posiada doświadczenie w opracowywaniu procesów bezpieczeństwa IT, architektury bezpieczeństwa IT, reagowaniu na incydenty, SOC – Security Operation Center. Certyfikowany audytor wiodący ISO/IEC 27001. Praktyk specjalizujący się w technologiach informatycznych z zaawansowanym doświadczeniem w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa, takich jak SIEM, DLP, anty malware, informatyka śledcza.

Przedmiotem wykładu będzie wprowadzenie w podstawy infrastruktury klucza publicznego.  Omówione zostaną najistotniejsze cechy kryptografii asymetrycznej, podstawowe pojęcia z obszaru podpisu elektronicznego, najważniejsze zastosowania, ryzyka i problemy w praktycznym wykorzystaniu. Kluczowe zagadnienia: kryptografia asymetryczna, klucze prywatny i klucz publiczny, funkcja skrótu, certyfikat klucza publicznego, podpis elektroniczny, znacznik czasu, CRL, ścieżka certyfikacji, itp.


IT w praktyce – Salesforce

Napis: Spotkajmy się w chmurachW dniu 05.05.2022 w ramach współpracy z firmą Britenet na Wydziale Informatyki odbędzie się otwarte seminarium poświęcone technologii Salesforce. Eksperci wprowadzą słuchaczy w Salesforce, podzielą się doświadczeniem pracy w branży IT, przedstawią programy szkoleniowe dzięki którym istnieje możliwość podniesienia swoich kompetencji zawodowych w obszarze IT. W ramach spotkania słuchacze będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę z omawianej technologii i wziąć udział w przygotowanych quizach z nagrodami. Spotkanie odbędzie się w Auli C (23C) o godz. 14.00


Konkurs Engineer 4 Science 2022

Zapraszamy absolwentki/ów studiów pierwszego stopnia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej do wzięcia udziału w tegorocznym Konkursie na najlepszą pracę dyplomową pierwszego stopnia obronioną w okresie od 01.04.2021 do 31.03.2022.

Celem Konkursu jest wsparcie i promowanie autorów najlepszych prac dyplomowych, propagowanie idei IEEE oraz GovTech Polska, a także współpraca środowiska naukowego i przemysłu.

Laureaci Konkursu otrzymają Dyplom sygnowany przez PS IEEE oraz GovTech Polska – najcenniejszą nagrodę, która jest wyrazem najwyższego uznania, symbolem współpracy Uczelnia-Biznes-IEEE i zaangażowania w ten projekt wielu naukowców, pracowników firm oraz wolontariuszy PS IEEE. Dyplom sygnowany przez PS IEEE oraz GovTech Polska jest rozpoznawalny i szanowany zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród pracodawców. (więcej…)


Od alertu do incydentu

W dniu 7.04.2022 r. miał miejsce kolejny wykład dla członków koła Go Security prowadzony przez specjalistów z firmy EY. Tym razem uwaga skupiona została na systemach typu SIEM (ang. Security Information and Event Management). Swoimi doświadczeniami dzielili się wyjątkowi specjaliści z dziedziny: Marcin Marciniak i Sławomir Łobodecki.

Systemy typu SIEM to oprogramowanie zapewniające analizę sieci komputerowych i zdarzeń w nich występujących w czasie rzeczywistym. Pomagają zespołom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo systemów IT w aktywny sposób zwalczać pojawiając się zagrożenia i im przeciwdziałać. System SIEM pobierają informacje z wielu źródeł danych. Podejście takie umożliwia dogłębną ich analizę, zestawienie, skorelowanie i w końcu generowanie alertów o możliwych zagrożeniach.

W ostatnich zajęciach oprócz członków koła Go Security wzięli udział również studenci kierunku Informatyka i Ekonometria.


Trwają Podlaskie Dni Matematyki

Wystawa interaktywna. Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.Od 30 maja trwają Podlaskie Dni Matematyki. W autobusach miejskich w Białymstoku jeżdżą zadania matematyczne. W środę 1 czerwca zapraszamy wszystkich uczniów na kampus Politechniki Białostockiej. Zaplanowano wykłady dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, piknik matematyczny, wystawę matematyczną.
(więcej…)


Zapraszamy na Podlaskie Dni Matematyki

Podlaskie dni matematykiNa terenie Kampusu PB główne wydarzenia odbędą się 1 czerwca 2016 r. Ruszyła już rejestracja. Zgłoszenia przyjmowane wg kolejności, liczba miejsc ograniczona.
(więcej…)


× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.